Jesienne zagrożenia drogowe

05.09.2016 11:24

 

Złota polska jesień to czas kiedy świat przybiera niewątpliwie pięknych odcieni. Z ulic pozdrawiają kierowców ozłocone gałęzie drzew, a poranna rosa orzeźwia zdecydowanie szybciej niż pierwsza kawa. Jesień - tak jak trzy pozostałe pory roku - ma swoje uroki, jednak potrafi nieść za sobą również zagrożenia.

 

 

 

 

 

Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, na co należy szczególnie uważać jesienią.

 

Deszcz

 

To w szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny

I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny (...)

(...)a szyby w mgle mokną I światła szarego blask sączy się senny...

O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny…

 

Słowa Leopolda Staffa najdosadniej obrazują jesienną aurę panującą za oknem. Myśląc jesień- widzimy deszcz. Bez względu na to jako formę on przybierze (rzęsisty, mżawka, burza), to może on spowodować niemałe zagrożenia na drodze. Przede wszystkim przyczynić się do zmniejszonej przyczepności na drodze oraz znacznie ograniczyć widoczność kierowcy. Dlatego nim jesień zagości w Polsce na dobre, dobrze jest sprawdzić stan ogumienia w aucie, skontrolować działanie hamulców, sprawdzić czy wycieraczki nie mają problemu ze zbieraniem wody, a także odpowiednio wyregulować światła i nie zapominać o uruchamianiu świateł mijania. Wielu kierowców z przyzwyczajenia kontynuuje jesienią jazdę na światłach dziennych, a te przeznaczone są wyłącznie do stosowania w warunkach normalnej przejrzystości.


Warto również pamiętać o tym, że droga hamowania podczas deszczu potrafi się wydłużyć nawet o 50%-100%.

 

Kałuże

W momencie kiedy otrzymujemy prawo jazdy kałuże przestają być dla nas niezmierzonym oceanem, który możemy pokonać jednym skokiem, a stają się uporczywymi przeszkodami niosącymi ze sobą wiele zagrożeń. Dlatego jeżeli jest taka możliwość lepiej jest wyminąć kałużę, tym bardziej że nie wiemy, czy woda nie osadziła się w dziurze. Wjechanie w kałużę może się zakończyć dla naszego samochodu uszkodzeniem:


-układu hamulcowego - rozgrzane tarcze mogą popękać lub wykrzywić się przy nagłym kontakcie z zimną wodą,
-układu wydechowego - uszkodzeniom, w wyniku szoku termicznego, może ulec m.in. katalizator,
-układu elektryczny - możliwe zwarcie kabli,
-alternatora,
-opon oraz felg.

Dodatkowo nieostrożny kierowca może swoją podróż zakończyć w sądzie. Chociaż nie ma przepisu, który karałby za ochlapanie pieszych kałużą, to jednak policja może wystawić mandat w przypadku, gdy uzna, że zachowanie kierowcy spowodowało zagrożenie na drodze. Pieszy może również wnieść sprawę z powództwa cywilnego.

 

W przypadku kałuż kierowcy muszą również pamiętać o zjawisku tzw. aquaplaningu, które występuje wtedy, gdy pomiędzy oponą, a drogą dochodzi do utrzymania się warstwy wody. Auto traci wtedy przyczepność, co może stać się bezpośrednim zagrożeniem. Jak się zachować, w przypadku gdy auto z powodu kałuży starci przyczepność? Przede wszystkim należy zachować zimną krew, chwycić kierownicę w dwie ręce i starać się nie wykonywać gwałtownych ruchów. Po chwili powinno się udać odzyskać panowanie nad kierownicą.

 

Liście

Liście, choć piękne i kolorowe, mogą być równie zdradliwe. Zbierające się przy drodze, mokre liście nie tylko zasłaniają dziury, ale też mogą spowodować niekontrolowany poślizg pojazdu. Hamowanie w takich warunkach jest porównywalne do hamowania na oblodzonej drodze.

 

Wiatr

Silne podmuchy wiatru to kolejna pułapka zastawiana przez jesień na kierowców. Mogą one zmienić tor jazdy samochodu oraz zdezorientować kierowcę. Dlatego ważne, aby wyjeżdżając z terenów osłoniętych zachować szczególną ostrożność. Tak jak w przypadku, gdy na drodze pojawi się znak informujący o silnych podmuchach wiatru.

 

Jesienna depresja

Problemy z koncentracją, senność, ogólne rozbicie to nie reklama środka farmaceutycznego , a rzeczywisty opis samopoczucia wielu kierowców w czasie jesiennej słoty. Chcąc poradzić sobie w z tym problemem bez konieczności konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, warto zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami na pokonanie senności podczas jazdy.

 

 

Jesień jest bez wątpienia piękną porą roku, która zaskakuje kolorami, ale niestety nierzadko zaskakuje również kierowców, którzy traktują ją po macoszemu uważając, że przygotowania do sezonu wystarczy robić wyłącznie tuż przed rozpoczęciem zimy lub lata.

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back