Ciężarówki pod ziemią, smarttiry i drony. Przyszłość firm transportowych cz.1

15.09.2016 07:56  |  Kategoria Główna

Wydawać mogłoby się, że wszystkie nowinki świata motoryzacji dedykowane są przede wszystim samochodom osobowym, a pojazdy ciężarowe czy dostawcze zostały zepchnięte na drugi plan. Nic bardziej mylnego. Czołowi producenci samochodów ciężarowych, tacy jak Mercedes, Volvo Trucks, Scenia czy Daimler Trucks inwestują ogromne sumy pieniędzy, aby stworzyć ciężarówkę przyszłości, która odpowie na wszystkie potrzeby rynku transportowego.

 

 

 

 

Szwedzka marka Volvo Trucks podjęła się wyjątkowo ciekawego, ale również odważnego eksperymentu. Ich autonomiczna ciężarówka FMX przez półtorej roku będzie testowana 1320 m pod ziemią. Doświadczenie zdobyte podczas pracy w kopalni ma pomóc stworzyć “inteligentny” pojazd, który sprawdzi się podczas pracy w bardzo trudnych warunkach na ograniczonym terenie.

 

 

Ciężarówka przyszłości - Volvo FMX

Volvo FMX to pojazd, który można opisać trzema słowami: wytrzymałość, ekonomiczność oraz wydajność, co sprawia, że jest to samochód idealnie nadający się do wykonywania zadań specjalnych. I tak też się prezentuje.

 

Volvo Trucks FMX

Volvo FMX w szwedzkiej kopalni Boliden

 

To właśnie ten model został wzbogacony dodatkowym oprzyrządowaniem, pozwalającym na pracę pod ziemią. FMX zyskał m.in. system obserwacyjny składający się z czujników radarowych i laserowych, sczytujących geometrię terenu. Na podstawie tych danych generowana jest mapa przejazdu samochodu. Informacje służą następnie do sterowania układem kierowniczym, zmiany biegów oraz dostosowaniu prędkości pojazdu.

 

Volvo Trucks FMX

Wnętrze Volvo FMX

 

 

Autonomiczna ciężarówka w kopalni

Marka Volvo Trucks podjęła się innowacyjnego testu i sprowadziła FMX-a pod ziemię na głębokość ok. 1km. Samochód ma być wsparciem dla górników pracujących w szwedzkiej kopalni Boliden. W trakcie regularnej eksploatacji sprawdzane będzie, czy technologia zastosowana przez Volvo ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa, a także wydajności transportu w wyjątkowo trudnych warunkach na ograniczonych geograficznie obszarach.

 

Volvo Trucks FMX

Volvo FMX czy okaże się wsparciem dla górników?

 

Ideę przedsięwzięcia prezes Volvo Trucks wytłumaczył słowami:

 

Dzięki naszej współpracy z Boliden, rozwój autonomicznych pojazdów wkracza w nową, ekscytującą fazę. Oto bowiem pierwszy raz w historii autonomiczne samochody ciężarowe są testowane w rzeczywistych zadaniach transportowych, realizowanych pod ziemią. Ich rezultaty dostarczą cennych danych, które będziemy mogli wykorzystać w naszej nieustannej misji przekształcania innowacji technicznych w realne korzyści dla klientów.

 

Jesienią tego roku pracę pod ziemią zacznie tylko jeden pojazd, jednak jeżeli wyniki eksperymentu okażą się zadowalające, szwedzka kopalnia zostanie dodatkowo wyposażona w trzy ciężarówki.

 


Samojeżdżące ciężarówki to wizja, która niekoniecznie przypadnie do gustu zawodowym kierowcom, jednak, jak zapewnia marka Volvo, takie samochody przeznaczone będą przede wszystkim do pracy na zamkniętych terenach, natomiast na drogach publicznych rola kierowcy pozostanie niezastąpiona.

 

Źródło« Back