Wielkość czy odpowiednia technika? Zobacz, co pozwala pobić motoryzacyjny rekord Guinnessa

20.09.2016 15:28  |  Kategoria Główna

08 września  2016 do księgarni trafiła kolejna edycja Księgi Rekordów Guinnessa. Jest to wydawany raz do roku zbiór, zawierający dziesiątki rekordów świata. Zarówno tych naturalnych, jak i osiągniętych przez ludzi. Są wśród nich również sukcesy w dziedzinie motoryzacji, z których jedne mają pokazać możliwości pojazdu, inne - jego kierowcy.

 

 

 

Zobacz, jakie wyczyny zdobyły uznanie w ostatnim czasie i kto ich dokonał (nie zabrakło tam Polaków).

 

 

 

 

 

 

 

 


Oto rekordy motoryzacyjne odnotowane na przełomie 2015/2016 roku.

 

 

Najdłuższy Monster Truck

Miłość amerykanów do Monster Trucków nie maleje. Pierwszy tego typu pojazd powstał na bazie Forda F-250 z kołami maszyny rolniczej w 1974 właśnie w USA. Ciekawe, co jego konstruktor Bob Chandler powiedziałby widząc tegorocznego rekordzistę, należącego do Jennifer i Brada Campbella z Arizony? Stworzony przez nich Monster Truck mierzy 9,8 m długości i waży około 7 ton! 

 

Najszybszy motocykl jednokołowy

Myślałeś, że w kwestii motoryzacji widziałeś już wszystko? Oto jednokołowy motocykl stworzony przez UK Monowheel Team oraz Kevina Scotta, który osiągnął prędkość  98,464 km/h. Drużyna licząca czterech inżynierów z Wielkiej Brytanii pomiędzy 49-60 rokiem życia od sześciu lat zajmuje się tworzeniem jednokołowych maszyn silnikowych, które wymagają od kierowcy wyjątkowego poczucia równowagi. 

 

Najszybszy czas do setki samochodu elektrycznego

22 czerwca 2016 roku grupa studentów z politechniki w Monachium pobiła rekord skonstruowanym przez siebie bolidem elektrycznym. Pojazd jest w stanie pokonać 11 tysięcy kilometrów bez potrzebny tankowania. Na pustej płycie lotniska W Dubendorfie ważący 172 kg bolid osiągnął prędkość 100 km/h w czasie 1,513 sekundy. 

 

Parkowanie równoległe

 

Brytyjczycy wiedzą ile czasu można stracić na poszukiwaniu najlepszego miejsca parkingowego. Nie dziwi więc, że to kaskader z paszportem tego kraju okazał się mistrzem parkowania równoległego.

Sam manewr przez wielu kierowców uznawany jest za jeden z najtrudniejszych, a 35 letni Alastair Moffat wykonał go z chirurgiczną precyzją, pozostawiajac między pojazdami odstęp 34 centymetrów.

 

 

Oklejanie samochodu folią

W Księdze Rekordów Guinnessa nie brakuje również Polaków. 23 maja 2015 na krakowskich targach Moto Show padł rekord w oklejaniu samochodu na czas. Grupa aplikatorów z programu 3M™ Endorsed Vehicle Graphics Installers mimo, że na co dzień nie pracuje ze sobą, była w stanie zgrać się na tyle by okleić Audi A6 w czasie 39 minut i 26 sekund!
Polak to jednak potrafi!

Lista rekordów Gusineesaa jest niezwykle długa i fascynująca. Kreatywność znajdujących się w niej pomysłów nie tylko zadziwia, bawi, a czasami przeraża, ale też udowadnia, że przy odpowiednim zaangażowaniu nawet z codziennych czynności można zrobić coś, co wywoła podziw u innych.« Back