Janusz, szeryf, a może cwaniak? Blokowanie lewego pasa plagą na polskich drogach?

26.09.2016 09:04  |  Kategoria Główna

Określeń może być wiele, jednak każde z nich odnosi się do jednego…zjawiska blokowania lewego pasa, które nie tylko doprowadza innych kierowców do furii, ale też stwarza realne zagrożenie w ruchu drogowym.

 

Ciągła jazda lewym pasem to jeden z popularniejszych błędów wśród polskich kierowców. Popełniają go zarówno ci nie mający doświadczenia, jak i drogowi weterani. I mimo, że pojawia się coraz więcej narzędzi, pozwalających na walkę z tym zjawiskiem, to i tak często okazuje się, że jest to przysłowiowa walka z wiatrakami.

 

 

 

 

 

 

Jak i kiedy korzystać z lewego pasa?

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, o czym można się dowiedzieć już podczas pierwszych zajęć na kursie prawa jazdy. Natomiast zasady korzystania z lewego pasa zostały ściśle uregulowany przez przepisy. W przypadku dróg o więcej niż jednym pasie ruchu wjazd na lewy pas możliwy jest tylko wtedy, gdy kierowca:

- zamierza skręcić w lewo,
- wyprzedzić pojazd jadący wolniej prawym jazdem,
- ominąć znajdującą się na drodze przeszkodę,
- jechać na wprost lub w lewo, a prawy pas przeznaczony jest wyłącznie do skrętu w prawo.

 

 

Kto nadużywa lewego pasa?

Zjawisko błędnego korzystania z lewego pasa jest tak powszechne, że kierowcy szybko znaleźli określenia, dla tych stosujących niepoprawną technikę jazdy, na podstawie których wyłonić można trzy typy wielbicieli korzystania z lewo pasa:

 

Janusze

Miano Janusza najczęściej odnosi się do kierowców, którzy - często w nieświadomości - zajmują lewy pas jezdni, poruszając się nim z prędkością utrudniającą płynny przepływa samochodów. Rzadkie spoglądanie w lusterka oraz nieodczytywanie sygnałów wysyłanych przez innych kierowców świadczy o tym, że rzadko korzystają oni z danego typu drogi lub mają niewielkie doświadczenie za kółkiem.

 

Cwaniaki

To określenie odnosi się do osób, mających zbyt wysokie mniemanie o własnym ego oraz możliwościach swojego samochodu. Z nieznanych powodów są oni przekonani, że ich pojazd jest w stanie poruszać się szybciej niż auta innych kierowców, przez co traktują lewy pas jak swoją własność.

 

Szeryfowie

Uwidaczniają się zazwyczaj na zakorkowanych odcinkach drogi. Niestety w Polsce kultura jazdy na suwak wciąż pozostawia wiele do życzenia i większość kierowców widząc utrudnienia na drodze ustawia się na prawym pasie. Oburzając się, gdy znajdzie się chętny do przejazdu lewym pasem. Tak narodzili się samozwańczy szeryfowie, którzy wjeżdżają na sąsiedni pas w celu zablokowania innych. Z kolei widząc osobę zajmującą lewy pas na autostradzie, decydują się oni na dość niebezpieczne zachowanie i podjeżdżają zbyt blisko znajdującego się przed nimi auta, w celu wymuszenia ustąpienia przejazdu.

 

 

Jak walczyć z blokowaniem pasa?

Pierwszym krokiem powinno być przede wszystkim wpajanie poprawnego zachowania już na etapie kursu na prawo jazdy. Niestety, mała ilość godzin przewidziana na jazdę poza miastem nie pozwala dobrze przygotować przyszłych kierowców do poruszania się po autostradzie, przez co uczą się oni dopiero na własnych błędach, a w tym przypadku nie jest to wcale pożądane.

Kolejne narzędzie do walki z brakiem kultury drogowej należy do policji, mającej prawo wystawić mandat za takie zachowanie w wysokości nawet 500 zł. Zdarza się, że od czasu do czasu prowadzą specjalne akcje, które mają na celu ukarać właśnie wielbicieli poruszania się po lewym pasie.

Okazało się jednak, że efekt takich działań nie przynosi pożądanego efektu, a miłośników lewego pasa, jakby coraz więcej. W związku z czym kierowcy znaleźli swój własny sposób na walkę z upierdliwymi kierowcami, których poczynania nagrywane są za pomocą wideorejestratora i publikowane na portalach społecznościowych, a w przypadku poważniejszych przewinień materiał dostarczany jest na policję, jednak nawet takie działanie nie zawsze daje gwarancji że kierowca zrozumie swój błąd, o czym świadczą dyskusje pod publikowanymi w sieci filmami.

 

 

Policja i Interneauci pomagają, co prawda uświadomić kierowców, jakie błędy popełniają na drodze, jednak wątpliwe, aby w ten spósób nauczyli ich zasad drogowego savoir vivre. Pozostaje jedynie nadzieja, że za jakiś czas poprawne korzystanie z lewego pasa zostanie wpojone,  tak jak stało się to z ustępowaniem miejca poprzez zjadz na lewy pas, kierowcom chcącym włączyć się do ruchu.

 

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back