Nie ma mowy o odmowie mandatu. Czy policja stanie się bezkarna?

28.09.2016 12:39  |  Kategoria Główna

Kierowca nie będzie miał prawa odmówić mandatu. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który ma odciążyć sądy od drobnych spraw karnych. Niestety. Ucierpią na tym polscy kierowcy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ograniczenie praw kierowcy

Na chwilę obecną kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, jeżeli uważa, że jego wystawienie jest bezpodstawne lub nie zgadza się z wysokością kary. W takiej sytuacji sporządzany jest wniosek o ukaranie do sądu, jeżeli sąd opowie się po stronie policji, wtedy kierowca często karany jest zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, co wykorzystywane jest przez osoby, liczące na to, że takie działanie odroczy odebranie prawa jazdy z tytułu przekroczonej liczby punktów.

Jak informuje Rzeczpospolita Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się na przygotowanie projektu, który ma odciążyć polskie sądy, ponieważ zdaniem resortu w ciągu roku trafia do nich około 500 000 spraw związanych z wykroczeniami drogowymi.

 

 

Zgadzasz się czy się nie zgadzasz, mandat i tak przyjmiesz

Sposobem na walkę z falą wniosków jest ograniczenie możliwości kierowcy. Według projektu, bez względu na to czy będzie się on zgadzał z mandatem czy nie, to i tak będzie miał obowiązek jego przyjęcia. Oczywiście przysługiwać mu będzie prawo do odwołania w sądzie, jednak zgodnie z nowym zakazem orzeczenia grzywny w wysokości nie niższej niż kwota mandatu, co może skutecznie zniechęcić kierowców od roszczenia swoich praw w sądzie.

 

 

Czy policja stanie się bezkarna?

Niestety w tym kierunku zaczyna podążać Ministerstwo Sprawiedliwości. Jaki jest cel takiej zmiany?
Przede wszystkim odciążenie sądów i sprawienie, że będą one mogły zająć się sprawami ważniejszymi niż wykroczenia drogowe.
Planowany projekt miałyby wejść w życie w przyszłym roku.

Dowiedz się, jakich zmian mogą się jeszcze spodziewać polscy kierowcy:
- podatek od używanych aut,
- zmiany, które mogą podnieść ceny gazu,
- kolejne zaostrzenie prawa wobec kierowców.

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back