Off road, czyli czas na przygodę

30.09.2016 19:27  |  Kategoria Główna

Zalet off roadu można by wymieniać bez końca. Każdy kto choć raz spróbował smaku wyczynowej jazdy w terenie wie,  że jest to pasja niezwykle wymagająca, ale w zamian oferująca niezapomniane emocje, zapierające dech w piersi pejzaże oraz poczucie przynależności do grupy niezwykłych ludzi, gotowych do największych poświęceń dla współtowarzyszy podróży.
Jest to sport, który może być uprawiany niemalże przez każdego, nierzadko bowiem zdarza się, że w wyprawach biorą udział całe rodziny. Jedyne, co trzeba wiedzieć, to jak dobrze przygotować się do pierwszej trasy.


 

 

 

 

Oto krótki poradnik, który być może zaowocuje narodzinami nowej pasji.

 

Na dobry początek… 

Tak, jak i w innych sportach, tak i w off roadzie nie warto na samym początku inwestować w sprzęt, ponieważ w tym przypadku mowa  jest o niemałym wydatku na samochód oraz jego niezbędne wyposażenie. Zatem nim przystąpi się do oglądania poszczególnych modeli samochodów, miłośnicy terenowej jazdy radzą by najpierw wybrać się na off roadowy zlot. Poznać tam można ludzi, którzy z chęcią odpowiedzą na podstawowe pytania, doradzą, podpowiedzą na jaki model warto się zdecydować. Przeważnie polecane są popularne marki, do których części są łatwo dostępne, nawet w odległych krajach. Wśród nich warto wymienić:

-Toyota - Land Cruiser, Hilux, 4runner,

-Nissan - Patrol, Navara, Terrano,

-Land Rover -Defender, Discovery, Range Rover,

-Jeep - Cherokee, Grand Cherokee, Wrangler,

-Mercedes G,

-Suzuki -Samurai, Jimmy, Vitara,

-Mitsubishi -Pajero, L200.Należy przy tym pamiętać, aby dobierać samochód do własnych potrzeb. Jeżeli auto ma być wykorzystywane również na co dzień wtedy dobrze jest pomyśleć o SUVach, z kolei na przeprawach sprawdzą się pojazdy z ekonomicznym silnikiem. Równie ważne jednak, co samochód są opony. Na szosowych daleko nie zajdziemy. Na początek sprawdzają się opony AT, do których warto dokupić łańcuchy, później można zacząć inwestować MT-eki.

 

Off road - gdzie wolno jeździć podczas wypraw?

Jest to jeden z większych problemów miłośników tego sportu, bo choć rosnący apetyt na przygodę sprawia, że chciałoby się wjechać dosłownie wszędzie, to przepisy już na to nie pozwalają, a wyprawa może zakończyć się wysokim mandatem.

Zasada jest taka, że im kraj jest silniej rozwinięty, tym mniej możliwości na zdobywanie nieznanych dróg, jednak nie oszukujmy się. Na początku nie wybierzemy się od razu do Gruzji, Kirgistanu czy Burkina Faso, dlatego dobrze jest najpierw dowiedzieć się, na jakich zasadach można korzystać z dróg w Polsce.

Obowiązujące prawo mówi, że jeżeli chcemy skorzystać z drogi niepublicznej, to o zgodę należy spytać zarządcę lub właściciela posesji.  Problem jest jednak taki, że to czy dana droga jest publiczna czy nie, nie zawsze jest dobrze oznaczone, dotyczy to przede wszystkim lasów, w których obowiązuje ogólny zakaz poruszania się. Możliwe jest skorzystanie z dróg dojazdowych leśników, ale i w tym przypadku nie ma co liczyć na dobre oznaczenie. Kwestię tą można zweryfikować w urzędzie gminy, ale trzeba przyznać - jest to dość problematyczne, dlatego off roadowcy radzą, aby zawsze mieć przy sobie telefon i sprawdzić numer kontaktowy do straży leśnej na danym terenie. Dobrym sposobem jest również… po prostu bycie miłym dla mieszkańców i rozmawianie z nimi. Umiejętność nawiązania kontaktu nie tylko ułatwi przemieszczanie się, ale może się również stać niezwykle pomocna, gdy podczas podróży zdarzą się bardziej niż zwykle, nieprzewidziane wydarzenia.

 

Niezbędne wyposażenie

Obok opon, warto również wyposażać auto w niezbędnik, który pozwoli poradzić sobie nawet w wyjątkowo trudnych sytuacjach.  Dobrze jest zainwestować we własną linę kinetyczną, wyciągarkę oraz w taśmę do mocowania liny o drzewo, czyli tzw. tree-saver. Do tego przydać się mogą 4 szekle. Wewnątrz samochodu powinny znaleźć się latarki (najlepiej dwie, z możliwością ładowania od gniazda zapalniczki), porządnie wyposażona apteczka, dobrej jakości gaśnica, zapalniczka, siekierka, saperka, podnośnik hi-lift, skrzynka z podstawowymi narzędziami, opaski zaciskowe, zestaw do kołowania opon oraz przenośny kanister na wodę.


Off road to sport dla ludzi, którzy nie boją się ubrudzić sobie rąk. Dla których piękny krajobraz jest ważniejszy niż piękny wystrój hotelowego pokoju. I dla których budowanie bliskich relacji z ludźmi jest cenniejsze niż tworzenie fikcyjnych relacji w sieci. Doceniających piękno motoryzacji, ale potrafiących również docenić wartość natury. Dlatego jeżeli czujesz, że jesteś taką osobą, dlaczego by nie spróbować?

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back