Policja kontroluje opony zimowe. Czy grozi mandat za ich brak?

02.12.2016 13:12  |  Kategoria Główna

Jak co roku zima zaskoczyła kierowców i z dniem 1 grudnia wielu Polaków wyjechało na oszronione drogi. Okazało się jednak, że nie wszyscy byli do tego odpowiednio przygotowani. Z akcji przeprowadzonej pod koniec listopada przez łódzką policję wynika, że co piąty kierowca poruszał się pojazdem na letnich oponach. Funkcjonariusze są w tej kwestii bezradni i mogą jedynie poinformować o konsekwencjach takiego zachowania, ponieważ w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon. Czy rząd ureguluje tą kwestię?

 

Obowiązek wymiany opon? Sejm nie dał zielonego światła

 

Beata Bublewicz to posłanka, która pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu podjęła próbę przeforsowania pakietu zmian, mających za zadanie poprawić bezpieczeństwo drogowe. Wśród nich znajdowało się między innymi nałożenie ustawowego obowiązku wymiany opon. Propozycja została odrzucona, a posłanka musiała zmierzyć się z falą niepochlebnych opinii wymierzonych w jej kierunku, dlatego dziś niechętnie zabiera głos w tej sprawie. Zauważa jednak, że niechęć kierowców do takich zmian może wynikać z braku świadomości tego, jak duże konsekwencje niesie ze sobą jazda z niedostosowanym do pogody ogumieniem.

 

Zmienność warunków nie pozwala na regulacje prawne

 

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata. Ostatnich kilka lat pokazało, że przysłowie to mogłoby z powodzeniem zostać zastąpione niemal każdym innym miesiącem. I to właśnie duża zmienność polskich warunków pogodowych nie pozwala nałożyć na kierowców obowiązku wymiany opon. Ustalenie przedziału czasowego, w którym należałoby przygotować samochód do jazdy zimowej wydaje się wyjątkowo trudne. Posłowie zwrócili również uwagę na fakt, że brak jest jednoznacznych badań na temat zachowania opon zimowych w różnych warunkach atmosferycznych. Dlatego zamiast wprowadzać zmiany w prawie, wolą zaufać świadomości Polaków i temu, że sami zdecydują się na wymianę w odpowiednim czasie. Jak widać po akcji łódzkiej policji - różnie z tym bywa. Jedynym wytłumaczeniem zachowania kierowców może być fakt, że w ostatnich latach zima lubiła przychodzić z opóźnieniem. Jest więc nadzieja, że w grudniu liczba samochodów jeżdżących na letnich oponach będzie mniejsza.

 zimowe promocje

 

Nim wymienisz opony, sprawdź ich stan

 

Opony letnie są twardsze od zimowych w związku z czym ich przyczepność do śliskiej nawierzchni jest mniejsza, jednak równie ważna co sezonowa wymiana, jest kontrola ich stanu. Jeżeli decydujemy się założyć opony używane  należy najpierw spawdzić, czy nadają się do jazdy. Co może świadczyć o złej kondycji opon?

- brak powietrza,
- zmurszała guma, deformacje, pęknięcia, wybrzuszenia,
- płytki bieżnik,
- data produkcji przekraczającą 10 lat.


Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Sygnały, które informują o konieczności wymiany opon


Polscy kierowcy mają świadomość, co grozi za jazdę na nieprzystosowanych do pogody oponach, jednak często decydują się na wymianę dopiero w momencie, gdy zima rozpocznie się na dobre. Czy ustawowe nałożenie obowiązku zmotywowałoby kierowców? Naszym zdaniem zwiększanie świadomości w zupełności wystarczy.

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back