Policja wyrabia normy. Kierowcy za to płacą

09.12.2016 12:54

Koniec roku się zbliża. Muszą wyrobić normę - w ten sposób kierowcy często tłumaczą własną nieuwagę lub brawurową jazdę. A może w zdaniu tym jest jednak ziarno prawdy? Czy z góry narzucone “normy” zobowiązujące policję do wystawienia określonej liczby mandatów są mitem, czy faktem?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mandat musi być

25 listopada podczas składania sprawozdania inspektor jednostki policji w Oleśnicy wypowiedział zdanie, które przez media zostało odebrane, jako potwierdzenie istnienia odgórnie nałożonych zaleceń. Miałyby one wymagać od funkcjonariuszy wystawiania odpowiedniej ilości mandatów. Jak informuje portal Mojaolesnica.pl komendant miał użyć następujących słów:

 

Pouczeń będzie mniej i ten trend będzie malał. Są zalecenia odgórne, że pouczeniami, zaleceniami porządku się nie zrobi. Wypowiedź została sprostowana przez Oficera Prasowego KPP w Oleśnicy. Starszy sierżant Aleksandra Pieprzycka, zauważyła że (...) cytowane sformułowanie zostało wyjęte z kontekstu podczas omawiania w szerszym zakresie obszaru dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. (...)

Niesmak wśród kierowców pozostał. Tym bardziej, że  temat wyrabianych przez policję norm, poruszany był już niejednokrotnie.

 

 

17 mandatów na głowę

W 2013 roku do mediów wyciekło nagranie, w którym - jak domniemano- naczelnik toruńskiej policji w trakcie odprawy, nie stroniąc od wulgaryzmów narzuca limit mandatów na podwładnych. Mieli oni zdobyć ich minimum 17 na osobę.

 

 

 

Z kolei dwa lata po tym incydencie funkcjonariusz rzeszowskiej policji wysłał list adresowany do prezydenta Polski, w którym zaznacza, że liczba mandatów stała się dla przełożonych sposobem na ocenę pracy podwładnych. Natomiast policjanci, którzy zdobywają ich za małą ilość czują się zastraszani.

Normy mandatów to temat, na który została spuszczona zasłona milczenia. Biorąc pod uwagę sygnały, docierające co pewien czas do mediów, trudno jest powiedzieć by była to po prostu zwykła plotka. Nie dziewią więc obawy wielu kierowców o niesłusznie ukarnie oraz chęć zabezpieczania się np. poprzez montowanie kamer samochodowych. Tym bardziej, że w niedługim czasie policja może zyskać jeszcze więcej praw. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało bowiem projekt, który ma odciążyć sądy od drobnych spraw. W wyniku zmian kierowca nie będzie mógł odmówić nałożonego mandatu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Nie ma mowy o odmowie mandatu. Czy policja stanie się bezkarna?

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back