Polska jedyna w Europie z akcyzą na auto. Kukiz’15 chce zmian

02.03.2017 10:01  |  Kategoria Główna

Samochody osobowe w Polsce są podwójnie opodatkowne. Klub Kukiz‘15 postanowił pomóc kierowcom i zaprezentował projekt likwidacji podatku akcyzowego za auta osobowe. - Gdybyśmy znieśli akcyzę Polacy kupowaliby nowsze samochody- komentuje wicemarszałek sejmu, Stanisław Tyszka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem projektu ustawy jest obniżenie całkowitego ciężaru opodatkowania nałożonego na Obywateli - takie wyjaśnienie zostało podane w projekcie o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, który został przedstawiony 28. lutego br. Jak zauważają posłowie Klubu ‘15 akcyza od samochodów osobowych sprawia, że ciężar opodatkowania jest niewspółmierny do panujących w Polsce warunków społeczno-gospodarczych, przez co auta stają się produktem luksusowym.

 

 

Akcyza na samochód - takie rzeczy tylko w Polsce!

Pomysłodawcy projektu zwracają uwagę, że Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym funkcjonuje podatek od nabycia samochodu. W dodatku nie można go wytłumaczyć odgórnymi przepisami nakładanymi przez Unię Europejską, ponieważ państwa członkowskie uchwalają przepisy dotyczącę akcyzy na podstawie dyrektywy o podatku akcyzowym - a w niej na próżno szukać samochodów osobowych. Dyrektywa obejmuje jedynie takie produkty, jak:

 

- produkty energetyczne i energia elektryczna,

- alkohol i napoje alkoholowe

- wyroby tytoniowe.

 

Zatem jedynym celem, któremu służy na chwilę obecną podatek akcyzowy jest chęć zwiększenia wpływów do budżetu państwa, a stawka - jak się okazuje - jest wysoka. W trakcie “Kwadransu politycznego” Stanisław Tyszka (Kukiz ‘15) - wicemarszałek senatu- podsumował, że likwidacja podatku uszczupli budżet państwa o kwotę jednego miliarda czterystu milionów. Będzie to jednak tylko pierwszy szok, ponieważ rezygnacja z akcyzy ukróci proceder rejestrowania pojazdów w innych krajach (np. Czechy), a także może przyczynić się do tego, że Polacy zaczną kupować droższe oraz bezpieczniejsze samochody.

 

 

Podwójne opodatkowanie samochodów

W projekcie zwrócono również uwagę, że auta w Polsce opodatkowane są dwa razy. Najpierw w momencie ich nabycia i jest to właśnie akcyza (jej wysokość wynosi obecnie 3,1-18,6% wartości pojazdu, w zależności od pojemności silnika importowanego samochodu), następnie w trakcie jego użytkowania, co jest związane z akcyzą paliwa do samochodów osobowych, którego wysokość obecnie stanowi 50% ceny paliwa. Na podatek paliwowy składa się bowiem: 19% ceny paliwa stanowi VAT, 29% akcyza i 2% opłata paliwowa. Pojawia się pytanie, dlaczego więc posłowie nie starają się o obniżenie tej stawki? Jak zauważa wicemarszałek Tyszka - Ideą “Poniedziałku wolności” jest przedstawienie takich projektów regulacyjnych, które dla ministra Morawieckiego - myślącego w kategoriach podwyżek - byłyby akceptowalne.

 

akcesoria samochodowe

 

Wydawać się może, że projekt w polskiej rzeczywistości nie ma prawa bytu, jednak według słów Stanisława Tyszki pojawił się pozytywny sygnał ze strony marszałka senatu Stanisława Karczewskiego, wstępnie popierającego inicjatywę.

 

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back