Jak negocjować cenę samochodu. Poradnik.

25.01.2016 21:30

Handel jest jak mecz rozgrywany pomiędzy kupującym i sprzedającym. Dlatego jak w każdym meczu warto przestrzegać zasad fair play, które dadzą uczestnikom równe szanse na wygraną.

Niezwykle istotnym elementem tej gry są negocjacje, które wkomponowały się w cały proces zakupu i to one decydują o wyniku końcowym. Oto poradnik, który pomoże rozegrać je na najwyższym poziomie.

 

Przygotowanie:

Nim sięgniemy po telefon i umówimy się na spotkanie warto zdobyć wiedzę o interesującym nas modelu samochodu. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z fora internetowego dotyczącego danej marki, gdzie możemy porozmawiać z użytkownikami konkretnych samochodów, aby dowiedzieć się o ewentualnych mankamentach. Należy się również rozeznać w cenach danego modelu, żeby wiedzieć jakimi kwotami operować podczas negocjacji.

 

I etap gry – rozmowa telefoniczna

Rozmowa telefoniczna jest momentem, gdy pierwszy raz mamy kontakt ze sprzedającym. Dlatego warto zadbać o zbudowanie odpowiedniej relacji. Pozytywnie nastawiony do naszej osoby sprzedawca, będzie bardziej otwarty na negocjacje. Częstym błędem osób zainteresowanych kupnem samochodów, jest próba obniżenia ceny na tym etapie gry. Nie proponujmy mniejszej kwoty, jeżeli nie obejrzeliśmy pojazdu. Takie zachowanie może, co najwyżej zirytować sprzedającego.

 

Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Internetowy opis, zdjęcia oraz zalety płynące z ust sprzedawcy nie mogą być podstawą do podjęcia decyzji o zakupie. Dlatego chcąc upewnić się, co do historii pojazdu, możemy poprosić o podanie numeru WIN, który następnie sprawdzimy w autoryzowanym serwisie.

 

II etap gry - spotkanie

Po wstępnej rozmowie przechodzimy do oględzin pojazdu. Wszelkie usterki, które nie zostały podane podczas rozmowy mogą wpłynąć korzystnie na proces negocjacji. Oto lista rzeczy, które powinniśmy sprawdzić:

  • grubość powłoki lakierniczej ( w tym celu potrzebny będzie specjalny miernik grubości lakieru),
  • szczeliny blacharskie,
  • stan ogumienia,
  • w czasie jazdy próbnej przysłuchujemy się czy z zawieszenia nie wydobywają się charakterystyczne stuki, a podczas hamowania nie słyszymy niepokojącego dźwięku,
  • przy ruszaniu sprawdzamy ułożenie pedału sprzęgła,
  • przyglądamy się czy na silniku nie ma widocznych wycieków,

 

Jeżeli jakiś element budzi nasz niepokój prosimy o możliwość zweryfikowania stanu pojazdu na najbliższej stacji kontroli.

 

III Decydująca rozgrywka – negocjacje

Do negocjacji przechodzimy tylko i wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy pewni, że chcemy kupić auto. W przeciwnym razie nie marnujmy czasu swojego i sprzedawcy.

 

Negocjacje zawsze zaczyna kupujący. To jemu zależy na obniżeniu ceny lub dodatkowych profitach.

 

Rozpoczynając negocjacje omijamy sformułowania typu „To ile pan opuści?”. W tym momencie powinniśmy podać konkretną cenę wyjściową, od której zaczniemy rozmowę.

 

Gdy sprzedawca nie będzie skory do obniżenia ceny, zawsze można go spytać czy jest w stanie dołączyć coś do wyposażenia auta np. komplet opon sezonowych, czy jakieś dodatkowe akcesoria do samochodu.

 

Jeżeli udało się dojść do porozumienia warto jest jeszcze raz obejrzeć samochód, odczekać, dać sobie i sprzedawcy czas. Może po powrocie sprzedawca będzie chętny obniżyć jeszcze delikatnie kwotę.

 

IV Nieczyste zagrywki

 

Sprzedawcy stosują wiele metod, które mają na celu zniechęcenie nas do negocjacji. Jedną z popularniejszych jest stwierdzenie „mam dziś umówionych jeszcze kilka osób zainteresowanych tym samochodem”. Sprzedający liczy, że pod wpływem presji czasu kupisz auto za proponowaną przez niego cenę.

 

I jak? Udało się? Zatem gratulujemy. 1:0 dla Ciebie.« Back