Samochód-nowy czy używany?

28.01.2016 12:23

Pytanie, czy lepiej kupować auto nowe czy używane jest tak samo trudne do rozstrzygnięcie, jak odpowiedź na to, co było pierwsze; jajko czy kura. Zawsze znajdą się zwolennicy teorii ewolucji zaczynającej się od jajka, ale będą też tacy, którzy uparcie staną po stronie kury.

 

A my podpowiadamy.

Ani jajko, ani kura. Pierwszy był kurnik. I to na nim powinniśmy się skupić.

 

Zarówno zakup auta z salonu,jak i tego pochodzącego z rynku wtórnego ma swoje wady i zalety. Mając w portfelu gotówkę rzędu 50 tysięcy i więcej, kusząca wydaje się możliwość obejrzenia asortymentu w salonie samochodowym. Należy jednak pamiętać, że wśród wypolerowanych aut, ciężko będzie zachować asertywność. W efekcie możemy opuścić salon w pachnącym nowością samochodzie, który nie grzeszy bogactwem wyposażenia.

 

Zanim wybierzemy się do salonu...

Zamiast rozstrzygać dylemat „nowy” czy „używany”, lepiej jest w spokoju usiąść i spisać wszystkie wymagania, jakie mamy wobec przyszłego pojazdu. Następnie dzięki pomocy zaprzyjaźnionego mechanika lub przy użyciu strony internetowej z ogłoszeniami samochodowymi wyłuskać modele, które będą spełniać wszystkie wybrane kryteria. Nowoczesne portale internetowe umożliwiają wyszukiwanie modeli z uwzględnieniem indywidualnych preferencji (od pojemności silnika zaczynając, na kolorze kończąc). Warto skupić się na jednej, czy dwóch markach najmocniej trafiających w nasz gust. Poznać ceny ich modeli i przejrzeć proponowane wyposażenie. Dopiero tak przygotowani powinniśmy wybrać się do salonu konkretnej marki i porównać ofertę dostosowując ją do możliwości finansowych. Często już w tym momencie może okazać się, że wolimy jednak 4. letni samochód z bogatym wyposażeniem, niż najnowszą wersję tego modelu z podstawowym pakietem lub na odwrót.

 

Zmiana wartośći rynkowej pojazdu

Decydując się na drugą wersję, trzeba mieć na uwadze, że historie o szybkim spadku wartości auta, to nie są baśnie wyssane z palca przez zazdrosnych sąsiadów. Przezornie należy przyjrzeć się historii zmiany wartości rynkowej wcześniejszego modelu wybranej marki. Może się wtedy okazać, że wartość pojazdu obniżyła się w przeciągu 2 lat niemal o połowę.

 

Dlatego ważnym aspektem podczas dokonywania wyboru, powinno być to, jak długo planujemy jeździć zakupionym samochodem. Należy odpowiedzieć sobie na pytania: czy planujemy większe zmiany w życiu, takie jak np. założenie rodziny? Czy nie znudzimy się za szybko jednym modelem? Itp. Jeżeli nie planujemy zakupu samochodu na długie długie lata, lepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na pojazdach z rynku wtórego, które nie tracą tak szybko na wartości, a czasami zdarza się, że po doinwestowaniu, sprzedajemy go praktycznie bez strat finansowych.

 

Przeszłość pojazdu

Niestety. Rynek wtórny nie da takiej samej pewności historii pojazdu, jak w przypadku auta, które po wyjeździe z linii produkcyjnej trafiło prosto do salonu. Zwykło się mówić, że kupując auto używane, kupujemy tzw. kota w worku. W tym przypadku warto jest poprosić sprzedawcę o podanie numeru WIN pojazdu, który będzie można sprawdzić w autoryzowanym serwisie danej marki. Dodatkowo, jeżeli jesteśmy zainteresowani kupnem auta z komisu możemy poszukać opinii na jego temat w Internecie.

 

Panuje przekonanie, że najlepiej jest zdecydować się na zakup samochodu od osoby prywatnej. Jednak i tutaj nie możemy czuć się bezpiecznie, ponieważ w Polsce coraz częściej zdarzają się osoby, które w sprzedaży samochodów upatrzyły dobry interes i podając się za osobę prywatną sprzedają po kilka samochodów w ciągu roku. To właśnie takie osoby najczęściej przygotowują auto „pod sprzedaż”, które choć ładnie się prezentuje, może mieć wiele ukrytych wad.

 

Ukryte koszty

Auto nabyte w salonie nie zaprząta właścicielowi głowy pytaniami o jego pochodzenie. Panuje jednak błędne przekonanie, że nowy samochód dłużej pozostanie bezawaryjny. Nic bardziej mylnego. Są części, które po określonym czasie użytkowania po prostu trzeba wymienić. Różnica polega na tym, że auto z salonu objęte jest gwarancją, w ramach której zostaną dokonane naprawy. Niestety często nakłada ona na właściciela pojazdu wymóg regularnego dokonywania przeglądów, a ich cena może zaskoczyć właściciela.

 

Dlatego wracając do pytania: nowe czy używane?

Radzimy, aby wybrać upragniony model z wybranym pakietem i osobiście wzbogacić go o dodatkowe wyposażenie. O reszcie niech zdecyduje zasobność portfela, ponieważ w obu przypadkach musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z eksploatacji pojazdu.

 

 « Back