Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z auta?

01.02.2016 21:30

Dla wielu ludzi samochód jest drugim domem. W dodatku domem jednopokojowym, gdzie fotel samochodowy spełnia funkcję jadalni, kawiarni i biura. Spotykamy się w nim ze znajomymi, spędzamy miłe chwile z rodziną, a nawet zabieramy w podróż czworonożnych przyjaciół. To wszystko sprawia, że nasz dom, jak każdy inny, posiada swój indywidualny zapach. Niestety...nie zawsze jest on przyjemny.

 

Otwieranie wszystkich szyb w aucie jest rozwiązaniem krótkotrwałym i w dodatku niezbyt komfortowym. Dlatego chcąc pozbyć się brzydkich zapachów, powinniśmy najpierw odnaleźć ich źródło.

 

Zapchany filtr kabinowy

Jedną z przyczyn nieprzyjemnej woni może być zapchany filtr kabinowy (przeciwpyłkowy), który zatrzymuje niebezpieczne substancje przedostające się do nawiewów, np. grzyby czy kurz. Dodatkowo filtr odpowiada za absorpcję niechcianych zapachów. Dlatego tak ważna jest jego regularna wymiana.

 

Klimatyzacja

Kolejnym źródłem może być klimatyzacja, która potrafi uprzyjemnić podróż, jednak zaniedbana może ją także mocno uprzykrzyć. Ważne jest więc, aby przed każdym sezonem ją odpowiednio odgrzybić. Wpłynie to korzystnie nie tylko na jakość podróży, ale pozwoli również zadbać o zdrowie własne i współpasażerów.

 

Dywaniki samochodowe

Niestety zapach, który najczęściej wyczuwany jest w większości aut to zapach stęchlizny. Jego przyczyną mogą być, m.in. przemoczone dywaniki samochodowe, aby uniknąć tego problemu warto przed okresem jesienno-zimowym zaopatrzyć się w  gumowe dywaniki.

 

Tapicerka foteli samochodowych

 

Numerem jeden wśród źródeł brzydkich zapachów jest tapicerka samochodowa, która niczym gąbka chłonie aromaty z otoczenia. Najtrudniejszym do usunięcia jest dym papierosowy, jednak oprócz niego tapicerka może przejść zapachem jedzenia czy zwierząt. Zdarza się też, że w niektórych miejscach tworzą się na niej plamki pleśni wywołane przez wilgoć. Niestety mogą one umiejscowić się w trudno dostępnym miejscu, przez co ciężko będzie je wyeliminować. Chcąc im zapobiec można schować w samochodzie silikonowy żwirek dla kota zawinięty w kawałek materiału, który działa jak pochłaniacz wilgoci. Natomiast do walki z zapachami nabytymi podczas eksploatacji przydadzą się ziarenka kawy lub specjalny neutralizator zapachów . Powinno się też sprawdzić, czy pod fotelami nie zalegają okruchy jedzenia, np. pozostawione przez podróżujące dziecko.

 

Jeżeli na fotel rozlał się płyn o mocnym zapachu, można ponownie sięgnąć po koci żwirek, który spróbuje wchłonąć część substancji.

 

Gdy powyższe metody zawiodą, niestety pozostaje już tylko wypranie tapicerki. Nowoczesne myjnie mają w swojej ofercie wiele sposobów, które pomogą w pozbyciu się trudnych zapachów.

 

Kropka nad „i”

Gdy wnętrze auta jest wysprzątane, a przykre zapachy zostały odpowiednio zneutralizowane, warto jest umieścić w samochodzie odświeżacz powietrza. Bogata oferta, wybiegająca daleko poza sztuczny zapach lasu świerkowego, pozwala wybrać wśród gamy zapachów ten, który najbardziej będzie odpowiadał upodobaniom właściciela pojazdu. Wprowadzą one również odpowiedni nastrój w samochodzie. Często odświeżacze umieszczone są w ozdobnych opakowaniach, które stają się dodatkową dekoracją wnętrza pojazdu.

 

Teraz już możesz poczuć się, jak u siebie w domu.« Back