Porównanie myjni samochodowych. Zalety i wady

15.02.2016 15:00

Zróżnicowanie pojazdów na polskich drogach jest tak duże, że spokojnie można porównać je do różnorodności ludzi przechadzających się 5 Avenue. Wypolerowane auta biznesowe mijają się z zabłoconymi terenówkami. Na parkingach zakurzone miniwany stoją obok tuningowanych wozów sportowych, a kierowcy tirów spotykają na trasie wiecznie spieszące się dostawczaki. Każdy z tych samochodów spełnia wyznaczoną przez kierowcę rolę. I aby móc to robić, każdy z nich prędzej czy później będzie musiał skorzystać z myjni.

 

Dlatego bez względu na to czy jesteś kierowcą spędzającym godziny w garażu dopieszczając swój samochód. Czy raczej czekasz na moment, aż wracające ze szkoły dzieci przypomną subtelnym napisem na szybie, o konieczności odwiedzenia myjni, warto jest poznać plusy i minusy poszczególnych typów myjni samochodowych.

 

Myjnia bezdotykowa

Jeszcze dekadę temu nie była, aż tak popularna. Dziś robi prawdziwą furorę. Myjnię bezdotykową można spotkać na wielu marketowych parkingach, stacjach benzynowych, czy w osiedlowych zaułkach. Brud usuwany jest za pomocą strumienia wody, który poradzi sobie z zeschniętym błotem. Kierowca może sam zdecydować ile zapłaci,jak długo będzie korzystał z myjni oraz czy.. w ogóle domyje samochód. Urządzenia pobierają opłatę za każdą minutę użytkowania (zazwyczaj koszt jednej minuty wynosi około złotówki). Do wyboru jest kilka programów: mycie wstępne, mycie zasadnicze, spłukiwanie, woskowanie, nabłyszczanie z osuszaniem.

Zalety: prosta w obsłudze, całodobowy dostęp, oszczędność czasu i pieniędzy, bezpieczna dla powłoki lakierniczej.

Wady: urządzenie obsługuje kierowca (ryzyko zamoczenia ubrań), nie dosuszają samochodu, więc nie powinny być stosowane przy minusowych temperaturach, niedokładne mycie, brak wiedzy o jakości zastosowanych kosmetyków.

 

Myjnie mechaniczne

Są dwa typy myjni mechanicznych:

-tunelowa – auto wprowadzane jest do tunelu, w którym znajdują się szczotki, bramki do aplikacji środków chemicznych i spłukiwania wody oraz suszarki. Auto przeciągane jest przez tunel przy użyciu specjalnego pasa.

-portalowa – auto wprowadza się pod specjalną konstrukcję, na której umieszczone zostały szczotki, suszarki i spryskiwacze nakładające środki chemiczne. Tego typu myjnie posiadają wiele dodatkowych opcji.

Zalety: łatwa obsługa, pracę wykonują maszyny, duża ilość programów, czynne do późnych godzin, obsługują dużą ilość pojazdów.

Wady: ciężkie szczotki mogą uszkodzić powłokę lakierniczą pojazdu, nie usuną zeschniętego błota, woda może zbierać się w zakamarkach (suszenie powierzchowne), obsługuje pojazdy do określonej wysokości, brak wiedzy o jakości użytych środków.

 

Myjnie ręczne

Myjnie ręczne są jednymi z najskuteczniejszych metod dbania o pojazd. Wybierając sprawdzone miejsce możemy liczyć na delikatne traktowanie naszego auta i odpowiedni dobór kosmetyków. Stosowane w niej preparaty są wyższej klasy, niż te znajdujące się w myjniach bezdotykowych czy mechanicznych. W ofercie myjni ręcznych często można znaleźć dodatkowe usługi pozwalające ochronić powłokę lakierniczą przed: nadbieranym gromadzeniem się brudu, śladami pozostawionymi przez deszcz. Pomogą również w zniwelowaniu widoczności rys.

Zalety: bezpieczne dla lakieru, dokładne mycie, wysokiej jakości kosmetyki, możliwość poprawek, bogata oferta, kompleksowa obsługa,

Wady: cena, konieczność umówienia wizyty, długi czas wykonywania usługi.

 

Myjnia parowa

Jest to alternatywa dla myjni ręcznych wodnych, która zyskuję coraz większą rzeszę zwolenników. Samochody myte są pod ciśnieniem suchej pary. Pozwoli ona doczyścić brud w trudno dostępnych miejscach. Za pomocą pary można umyć wiele elementów pojazdu, w tym również silniki.

Popularne stają się także mobilne myjnie parowe. Osoba obsługująca taką myjnię dojedzie w wyznaczone przez nas miejsce i wykona usługę na pojeździe.

Zalety: oszczędność wody, brak ścieków, bezpieczne dla powłoki lakierniczej.

Wady: cena, konieczność wcześniejszego umówienia wizyty.

 

Myjnie dla samochodów ciężarowych

Myjnie samochodów ciężarowych różnią się od osobowych przede wszystkim gabarytami. Kierowcy takich pojazdów mają do wyboru myjnie bezdotykowe, ręczne oraz mechaniczne portalowe. Należy pamiętać, że są państwa, w których czysty pojazd jest warunkiem umożliwiającym przekroczenie granicy.

 

Mycie samodzielnie

Jeżeli żadna z powyższych myjni nie okazała się przekonująca, może warto zdecydować się na samodzielne umycie samochodu. Pozwoli to nie tylko poznać samochód, ale przyniesie też sporo satysfakcji. Duży wybór środków czyszczących pozwoli zadbać nie tylko o lakier i części zewnętrze, ale również o wnętrze auta, a wydajność preparatów sprawi, że ich koszt dość szybko się zwróci.« Back