Samochody sportowe, które podbiły kino.

15.03.2016 13:47

Piękne, zmysłowe, wzbudzają zachwyt. Ich idealna sylwetka cieszy spojrzenie i równocześnie kusi. Pod przyjemną dla oka powierzchownością, najczęściej skrywa się wnętrze, które pobudza w nas pierwotne zmysły. Pożądane, niebezpieczne i niestety drogie w utrzymaniu. Takie właśnie są... motoryzacyjne gwiazdy kina i telewizji.

Oto subiektywna lista sportowych samochodów, które poprzez ekran podbiły serca telewidzów.

 

5. Zygzak Mcqueen

Auta Zygzak McQueen

źródło - filmografia: Auta, Auta 2

 

Spoglądający na nas, z niemal każdej półki sklepowej, Zygzak McQueen to animowany bohater, którego prototypem był samochód wyścigowy NASCAR stworzony na bazie Vipera RT/10. Zatem można założyć, że ulubieniec dzieci skrywał pod maską silnik V10 o maksymalnej mocy 456 KM. Niestety, jako typowa wyścigówka, nie był przystosowany do jazdy po drogach.

 

4. Peugeot 406

Taxi Peugeot 406

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło - filmografia: Taxi (wszystkie części)

 

Niepozorny, biały Peugeot 406 stał się bohaterem wszystkich części francuskiego filmu o taksówkarzu z zacięciem do ekstremalnej jazdy. Za pomocą kilku przycisków, pojazd przeistaczał się w przepełnioną spoilerami drogową bestię, która dzięki silnikowi V6 była zdolna rozpędzić się do prędkości 300 km/h. Dla większego komfortu pasażerów, po dojechaniu do celu, można było skorzystać ze specjalnej torebki pierwszej pomocy.

 

3. Ford Shelby GT500

Ford Shelby GT500

źródło - filmografia: Need for Speed

 

Sportowe wydanie Forda Mustanga. Jego nazwa pochodzi od znanego konstruktora Carrolla Shelby. GT500 był jednym z mniej widowiskowych aut biorących udział w ekranizacji popularnej gry. Wraz z nim na ekranie pojawiły się takie modele, jak m.in. McLaren P1, Bugatti Veyron Super Sport World Record Edition czy Koenigsegg Agera R. Mimo to pierwszoplanowa rola przypadła właśnie Fordowi z silnikiem V8 o pojemności 5,8 l i maksymalnej mocy 662 KM, która w filmie została zwiększona do 900KM.

Ciekawostka: do filmu wybrano najdroższe i najbardziej efektowne samochody świata. Większość z nich została równie efektownie rozbita. Na szczęście były to tylko atrapy stworzone na podstawie drogich modeli.

 

2. Pontiac Trans Am

Pontiac Trans AM

źródło - filmografia: Mistrz kierownicy ucieka

 

Kultowy, czarny Pontiac ze złotymi zdobieniami stał się wręcz postacią pierwszoplanową. W filmie wykorzystano model Pontiac Trans Am Special Edition, który od tej pory nazywany był przez kinomanów Bandit Trans Am (od pseudonimu głównego bohatera Bo „Bandit” Darvillea). W efektownych, ale realistycznych pościgach mamy okazję podziwiać model z 1976, który został przerobiony na wersję z 1977, ponieważ producentom zależało na jak najnowocześniejszym wyglądzie pojazdu.

Auto wyposażone było w 400 cylindrowy silnik V8 z automatyczną skrzynią biegów, jednak to co go wyróżniało, to charakterystyczne złote zdobienie umieszczone na masce.

Ciekawostka: model Pontiaca z 1977r. otrzymał, na potrzeby promocji, aktor grający główną rolę w filmie. W 2014 r. zdecydował się na jego sprzedaż. Wartość pojazdu wyceniono na 60 – 80 tys., a w efekcie zostało sprzedane za...480 000. Mimo, że nie wzięło udziału w ani jednej scenie filmu.

 

1. Dodge Charger R/T

Dodge Charger R/T

źródło - filmografia: Szybcy i wściekli (kilka części)

 

Dodge Charger R/T na tle wielobarwnych , tuningowanych pojazdów wyróżniał się minimalistycznym, surowym wyglądem. Karoseria w czarnym kolorze była jedynie tłem dla perfekcyjnie utrzymanych, chromowanych cześci oraz siedmiolitrowego silnika Hemi V8, który wystawał nad maską. Pojazd należał do Dominica Toretto i pochodził z 1970 r. Była to druga generacja tego modelu Dodge'a, a jego maksymalna moc to 431 KM.

Ciekawostka: samochód, który był wykorzystany podczas kręcenia czwartej części filmu został sprzedany za 130 tys. dolarów.

Rada: jeżeli marzysz o błyszczącej karoserii oraz elementach chromowanych rodem z filmu, dobrze jest do ich nabłyszczania i zabezpieczenia użyć specjlanych prepraratów do konserwacji samochodu.

 

Niestety sportowe samochody wyścigowe, poruszające się po zwykłych drogach to widok, który można podziwiać głównie w filmach, ponieważ takie auta nie są dopuszczone do codziennego użytku. Można mieć jednak nadzieję, że producenci zaczną tworzyć coraz więcej pojazdów, które będą przystosowane zarówno do jazdy po miejskich ulicach, jak i po torze. Przykładem tego może być najnowsze Porsche GT3 RS oraz posiadający wyścigowe korzenie Nissan Juke Nismo RS.

 

Więcej o samochodach znanych z kina i telewizji można przeczytać w artykule Samochody i gadżety Jamesa Bonda.« Back