Jak przygotować auto na wiosnę. Poradnik.

22.03.2016 12:15

Dla jednych przyszła już w niedzielę, dla innych pojawiała się dopiero dzisiaj, ale jej oznaki są czytelne dla wszystkich. Zieleniejące liście, zapach świeżej rosy o poranku, radośnie ćwierkające ptaki i … niekończące się kolejki na myjniach samochodowych. Wiosna, ach to ty!*

 

Okres pomiędzy topieniem Marzanny, a nadejściem wielkanocnego zajączka, przez wielu kierowców traktowany jest jak czas na przygotowanie samochodu na cieplejsze dni, które często obfitują w podróże.

Przygotowaliśmy sześć rad, które odpowiedzą na pytanie:

 

Jak przygotować auto na wiosnę?

 1. Gruntowne mycie

Dokładne umycie samochodu jest pierwszą rzeczą o jakiej myślą kierowcy, gdy coraz to cieplejsze promienie słoneczne, zaczną muskać pokrytą brudem i resztkami soli drogowej karoserię. W takim przypadku z pomocą przychodzą szampony oraz preparaty do mycia szyb, które pozwolą samodzielnie uporać się z zabrudzeniami. Jeżeli jednak ostatnie podmuchy mroźnego wiatru, skutecznie odstraszają nas od spędzania czasu na świeżym powietrzu, można uzbroić się w cierpliwość i ustawić w kolejce na myjnię samochodową. Warto jest jednak przed tym, poznać zalety i wady różnych typów myjni, tak by nie zaszkodzić powłoce lakierniczej pojazdu (pozostałości soli drogowej w mechanicznej myjni mogą doprowadzić do powstania mikrorys).

 

2. Ochrona lakieru

Wiosenne mycie auta jest dobrą okazją do tego, by nałożyć na karoserię wosk lub mleczko ochronne. Nie tylko zabezpieczą, ale również nadadzą połysk i pogłębią kolor lakieru. W ten sposób można także spróbować zniwelować widoczność rys powstałych wskutek lodu, skrobaczki, czy nieostrożnej jazdy, jednak z większymi uszkodzeniami oraz korozją, lepiej jest udać się do lakiernika samochodowego. Więcej na temat można przeczytać w artykule "6 etapów w drodze do pięknego lakieru".

 

3. Czyszczenie wnętrza

Przygotowując auto na wiosnę dobrze jest zadbać także o jego wnętrze. Mokre płaszcze oraz buty mogły sprawić, że wykonane z tkanin elementy będą utrzymywać nieprzyjemną woń. Odpowiednio dobrane kosmetyki do czyszczenia wnętrza, nadadzą świeży zapach, nabłyszczą oraz zadbają o takie elementy, jak:

- deska rozdzielcza oraz części wykonane z tworzywa sztucznego,

- tapicerka samochodowa,

- skórzane obicia.

Dobrym rozwiązaniem są również specjalne ściereczki nawilżone, które w każdej chwili pomogą usunąć kurz oraz zabrudzenia z wnętrza pojazdu.

 

4. Zapach

Po zneutralizowaniu nieprzyjemnych woni, można skusić się na umieszczenie w pojeździe zapachu samochodwego, które przez długi czas będzie uwalniać wybrany bukiet aromatów. Na wiosnę sprawdzą się przede wszystkim świeże zapachy owocowe oraz kwiatowe.

 

5. Klimatyzacja samochodowa

Po zimie powinno się również odgrzybić klimatyzację samochodową. Takie działanie wpłynie korzystnie na jakość powietrza w pojeździe i sprawi, że stanie się ono bezpieczniejsze. Dobrze jest również wymienić filtr kabinowy, który w okresie zimowym był wyjątkowo narażony na działanie wilgoci. Usprawni to funkcjonowanie układu wentylacyjnego.

 

6. Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych

Wiosna to okres, w którym częściej i chętniej podróżujemy, a naszpikowany świętami kalendarz tylko dostarcza nam kolejnych powodów do wyjazdów. Dlatego jest to doskonały czas na sprawdzenie płynów eksploatacyjnych w pojeździe (olej silnikowy, płyn do chłodnic, płyn hamulcowy, olej przekładniowy i hydrauliczny, płyn do spryskiwaczy) i uzupełnienie ich w razie konieczności.

 

7. Wymiana opon

Opony zimowe wykonane są z bardziej miękkiej gumy, niż opony letnie. Z tego powodu nie nadają się do używania w okresie dodatnich temperatur. Opona zimowa eksploatowana wiosną i latem jest podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Zwykła dziura na drodze może doprowadzić do jej przebicia, natomiast w wyniku kontaktu z rozgrzanym asfaltem całkowicie niszczeje. Dodatkowo wysoki bieżnik w oponach zimowych, dostosowany jest do poruszania się po ośnieżonych trasach. Na twardym asfalcie opona nie ma tak dużej styczności z nawierzchnią jak jej letni odpowiednik, przez co utrudnia kontrolę nad pojazdem, wydłuża drogę hamowania, a wytwarzany podczas jazdy hałas znacznie zmniejsza komfort podróży. Dlatego początki wiosny są najlepszym momentem na to, by zadbać o letnie ogumienie i je wymienić. Przed założeniem letniego kompletu, należy upewnić się, czy wszystkie koła są dobrze wyważone oraz czy posiadają odpowiednie ciśnienie (również koło zapasowe). Informacja o zalecanej wartości ciśnienia w danym pojeździe powinna znajdować się w instrukcji obsługi, na wlewie paliwa lub słupku po lewej stronie drzwi.

Przed zakupem nowego kompletu opon dobrze jest dowiedzieć się, jak wybrać te najlepsze dla naszego samochodu.

 

 

Wiosenne porządki samochodu powinny na stale zagościć w kalendarzu kierowcy. Pamiętajmy jednak o tym, że stan techniczny pojazdu powinien być kontrolowany przez przez cały rok. Pierwszy dzień wiosny jest po prostu dobrą okazją, aby odświeżyć pojazd po zimie i przy okazji spędzić kilka miłych chwil na świeżym powietrzu.

 

 *M. Grechuta "Wiosna, ach to ty"

 « Back