Wideorejestracja. Czy rzeczywiście taka potrzebna?

05.04.2016 12:51

 

Nie kłamie. Nie oszukuje. Umila czas i pozwala poczuć się bezpiecznie. Ideał. Jeżdżący ideał. Wideorejestracja.

 

Zasłynęła za wschodnią granicą, gdzie nieraz udało jej się uwiecznić zdarzenia, po których obejrzeniu internauci musieli przecierać oczy ze zdumienia. Czołgi wyjeżdżające z bocznych ulic, szokujące wypadki i budzące śmiech pomysły kierowców, to tylko niektóre z filmów, których operatorem była kamera samochodowa, jednak tworzenie tego rodzaju filmów, nie jest najlepszym przykładem na wykorzystanie jej możliwości.

 

Oto systuacje, w których wideorejestraotr jest przydatny oraz te, w których okazuje się zbędny.

 

 

Wideorejestrator jako materiał dla ubezpieczyciela

 

Nie każda sytuacja drogowa wymaga wezwania, na miejsce zdarzenia, policji. Niestety niekiedy błahe kolizje, mogą nieść za sobą duże obciążenia finansowe związane z koniecznością naprawy uszkodzonych elementów. W takiej sytuacji wierzymy, że ubezpieczyciel wypłaci należne nam pieniądze, które sfinansują powstałe szkody. Niestety w czasach, gdy coraz więcej jest oszustów wyłudzających ubezpieczenia, ubezpieczyciele zaczynają tracić zaufanie wobec Klientów.

W takim przypadku materiał zarejestrowany przez kamerę samochodową może być doskonałym argumentem przyśpieszającym wypłacenie należnych pieniędzy. Ubezpieczyciel ma jednak prawo poddać w wątpliwość autentyczność nagrania, jednak musi mieć ku temu uzasadnione powody. W takim przypadku sprawa najprawdopodobniej zakończy się w sądzie.

 

 

Kamera samochodowa z GPS jako dowód na policji

 

Zastanawiać może fakt, że w sytuacji, gdy to policja rejestruje zdarzenie, używany przez nich wideorejestrator musi posiadać odpowiednie homologacje. Natomiast dowody dostarczone przez zwyczajnego użytkownika drogi, nie stawiają takich wymogów wobec sprzętu. Niestety dostępne rejestratory nie mają zabezpieczenia przed modyfikacją materiału, dlatego oskarżony może poddać w wątpliwość autentyczność nagrania. W takim przypadku konieczne jest powołanie biegłego, który ustali czy dane nagranie nie uległo przeróbce. Dlatego dobrze jest, aby materiał pochodził z kamery wyposażonej w GPS pozwalającą ustalić dokładny czas i miejsce zdarzenia. Natomiast osoba składająca doniesienie musi się liczyć z koniecznością stawienia w sądzie, jako świadek.

 

Kamera samochodowa rejestrująca przekroczenie prędkości

 

Gdy jesteśmy świadkami nieodpowiedzialnego zachowania kierowcy, nieraz mamy chęć samodzielnie wymierzyć mu sprawiedliwość. Są tacy kierowcy, którzy idą o krok dalej i rzeczywiście to robią. Zgłaszając na policję przekroczenie prędkości przez innego użytkownika drogi musimy liczyć się z tym, że funkcjonariusze raczej nie przywitają nas bukietem kwiatów w podziękowaniu za odpowiedzialną postawę obywatelską, ponieważ tego rodzaju wykroczenie udokumentowane przez prywatny wideorejestrator nie stanowi tzw. „twardego dowodu”. Oskarżony może odmówić przyjęcia mandatu, a wtedy sprawa trafia do sądu , gdzie materiał zostaje poddany ekspertyzie biegłego, co związane jest z wysokimi kosztami. Dodatkowo nagranie może ujawnić wykroczenia popełnione przez osobę składającą doniesienie, co może się dla niej zakońćzyć mandatem. Taka osoba musi się również liczyć z tym, że zostanie powołana do sądu jako świadek, a jej dane zostaną ujawnione.

 

 

wideorejestrator, kamera samochodowa 

 

 

Rejestrator samochodowy jako zabezpieczenie przed mandatem

 

Fotoradary oraz inne urządzenia rejestrujące prędkość pojazdów miały w teorii zwiększyć bezpieczeństwo na drogach poprzez wyłapanie kierowców niestosujących się do znaków ograniczenia prędkości. W teorii... W rzeczywistości jest, jak jest i trzeba się liczyć z sytuacją, gdy zostajemy ukarani mandatem za pojazd jadący przed nami. Dlatego, aby ustrzec się przed niesłusznym mandatem (czy nawet odebraniem prawa jazdy), dobrze jest zamocować rejestrator z GPS, który odnotuje prędkość naszego pojazdu i będzie „świadkiem” pozwalającym potwierdzić, że w danym momencie nie dopuściliśmy się przekroczenia.

 

Kamera samochodowa kontrolująca pracowników

 

Firmy spedycyjne i transportowe docenią możliwość kontrolowania pracy załogi za pomocą tego niewielkiego urządzenia przymocowanego do przedniej szyby. Wideorejestrator pozwoli nadzorować pokonywane przez nich trasy, a także sposób jazdy.

 

Wideorejestrator, a zapewnienie bezpieczeństwa

 

Wiedorejestratory posiadające kamery przednie i tylne, są doskonałym rozwiązaniem dla osób zajmujących się przewozem osób, tj. taksówkarzy czy kierowców busów. Kamera rejestrująca wnętrze pojazdu może uchronić przed niebezpiecznymi sytuacjami związanymi z przewożeniem nieznanych ludzi.

 

Nagranie z kamery samochodowej jako forma pamiątki

 

Wielu kierowców kupuje kamerę samochodową głównie z myślą o rejestrowaniu przebytej trasy. Pozwala to pobudzić wspomnienia czy pokazać przyjaciołom piękne miejsca z perspektywy szyby samochodowej.

 

Kamera samochodowa, jako kamera filmów nieodpowiedzialnych

 

Są również tacy ludzie, którzy montują wideorejestrator w celu poszukiwania i nagrywania „ciekawych”, w ich ocenie, zdarzeń, a następnie udostępnianiania ich w sieci. Gdy ich nie znajdą, mogą sami próbować je tworzyć. W takim przypadku zaleca się...zainwestowanie pieniędzy w inne hobby. Takie zachowanie może pobudzić naśladowców, którzy z premedytacją będą doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Poza tym za publikacje w Internecie mogą grozić słone kary związane z ujawnieniem danych osobowych widocznych na filmie osób.

 

Jak sama nazwa wskazuje wideorejestraotr służy do rejestrowania zdarzeń drogowych, a nie ich reżyserowania czy tworzenia. Dlatego instalując takie urządzenie warto traktować je przede wszystkim jak świadka i ubezpieczyciela, a nie gadżet do zabawy, ponieważ konsekwencje takiej rozrywki często mogą wiele kosztować.

 

 « Back