Test czujników parkowania - które wybrać?

09.04.2016 13:23

Jedni zachowują dystans. Powoli zbliżają się do swojej zdobyczy i analizują prawdopodobieństwo porażki. Inni stawiają na spontaniczność. Szybki, bezpośredni atak. Jeszcze inni rezygnują w nadziei, że uda im się znaleźć łatwiejszy cel. Bez względu na rodzaj stosowanej taktyki, każdemu zdarza się czasami zaliczyć... stłuczkę rzecz jasna.

 

Każdy kierowca przez lata wypracowuje własną technikę parkowania. Niestety nawet największe doświadczenie potrafi zawieść, gdy przyjdzie się zmierzyć z wąskimi miejscami parkingowymi pod centrami handlowymi. Nie dziwi więc fakt, że czujniki parkowania szturmem zdobywają rynek. Niektórzy jednak mogą mieć obawy, co do ich niezawodności. W końcu wymagają one od nas dużej dozy zaufania.

 

Dlatego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości przeprowadziliśmy testy, dostępnych w naszym sklepie, systemów parkowania. Analizowaliśmy ich precyzyjność, biorąc pod uwagę następujące aspekty:

 -dojazd do ściany,

 - dojazd do niskiej przeszkody,

- dojazd do cienkiej przeszkody,

- dojazd do przeszkody pod kątem,

- dojazd do narożnika ściany.

 

Sprawdź, które z czujników cofania poradziły sobie najlepiej.

 

PSS – Parking Sensor System – 52 zł

 

Parking Sensor System był jednym z tańszych produktów, pośród tych biorących udział w testach. Za kwotę 52 zł producent umieścił w pudełku centralkę, cztery czujniki parkowania, otwornice, wyświetlacz, przewód oraz instrukcję, która niestety nie posiada polskiej wersji językowej.

Mimo, że zestaw pochodzi z niżej półki cenowej, to jego atutem jest wyświetlacz, który pokazuje informację odbieraną przez prawy lub lewy czujnik. Wyświetlacz aktywuje się w momencie, gdy z tyłu auta znajdzie się przeszkoda w odległości mniejszej niż 1,5 m. W tym samym czasie pojawi się również przerywany sygnał dźwiękowy. Kiedy zmieni się na ciągły, będzie to oznaczać, że pojazd znalazł się w odległości 30 cm od przeszkody. Niestety. Nie na każdym etapie testów czujnik okazał się precyzyjny. Zdołał, co prawda, w niektórych sytuacjach uchronić pojazd przed uszkodzeniem, ale zatrzymywał go w dość ryzykownej odległości. Zawiódł również podczas prób ze słupkiem.

Producent wzbogacił system o możliwość wyłączenia dźwięku, przez co kierowca jest zdany jedynie na informacje podawane przez wyświetlacz. Co prawda takie rozwiązanie pozwoli uchronić dziecko przed pobudką, jednak nie ma pewności czy uchroni samochód przed zarysowaniem.

Parking Sensor System to podstawowy zestaw czujników, który sprawdzi się głównie podczas parkowania w garażu. czujniki, parkowanie, parking

Plusy: cena, dwa kanały sygnalizacji (dźwiękowy i wizualny),

Minusy: jakość wykonania, sposób montażu, brak instrukcji w języku polskim, zawodność podczas niektórych testów, podawanie błędnych informacji.

Obojętne: możliwość wyłączenia sygnału dźwiękowego.

 

Blow - 59,99 zł

 

Kolejnym system był zestaw marki Blow. Znalazły się w nim wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do poprawnego zamocowania czterech czujników.

Już od pierwszego momentu produkt nastraja pozytywnie, ponieważ jest bardzo łatwy do zamontowania, a jego jakość nie wzbudza zastrzeżeń. Kierowca informowany jest o zbliżającej się przeszkodzie za pomocą sygnału dźwiękowego oraz informacji pojawiającej się na wyświetlaczu. Czujniki marki Blow, jako jedyne spośród biorących udział w teście, przeszły je bez zarzutu. Poradziły sobie z podjeżdżaniem prostopadłym oraz pod kątem do ściany, a także wykrywaniem niewielkich lub cienkich przeszkód czy  kątów ściany. Ani wyświetlacz, ani sygnał dźwiękowy nie podawały błędnych informacji, a szybkość reakcji czujników pozwalała poczuć się komfortowo w każdej sytuacji.

[AKTUALIZACJA 28.08.2016]
W naszej ofercie dostępny jest już nowy zestaw czujników BLOW! We wprowadzonym właśnie zestawie producent zdecydował się zmodyfikować kilka elematów w stosunku do tego, co zostało przedstawione przez Majsterkowo w teście wideo. Szczegóły w opisie i na zdjęciach bezpośrednio na karcie produktu

parkowanie, czujniki, parking, test

 

Plusy: cena, instrukcja w języku polskim, dwa kanały sygnalizacji (dźwiękowy i wizualny), niezawodność podczas testów, szybkość reakcji,

Minusy: brak

Obojętne:brak

 

Golden Eye - 69 zł

 

Za 69 zł kierowca ma możliwość nabyć kolejny z zestawów, Golden Eye. Czujniki dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych, co ułatwia ich dyskretny montaż na zderzaku. W zestawie oprócz czterech czujników, wyświetlacza i centralki, znalazły się również elementy niezbędne do poprawnego zamontowania systemu, tj. wiertło z otwornicą i instrukcja, która choć w języku polskim, to nie została dokładnie dopracowana i pojawiają się w niej nieścisłości.

Informacje o znajdującej się przeszkodzie są przekazywane kierowcy za pomocą sygnału dźwiękowego, którego częstotliwość wzrasta wraz z malejącą odległością od przeszkody, a także komunikatu na wyświetlaczu. Wyświetlacz pokazuje również, który z czujników (prawy czy lewy) wyczuł przeszkodę.

Czujniki z powodzeniem przeszły wszystkie testy, jednak nie bez trudności. Głównym problemem zestawu od marki Golden Eye był zbyt wolny czas reakcji na przeszkodę.

czujniki, parkowanie, parking

Plusy: cena, instrukcja w języku polskim, dwa kanały sygnalizacji (dźwiękowy i wizualny), poprawne przejście testów,

Minusy: nieściłości w instrukcji obsługi, wolny czas reakcji

Obojętne: brak

 

Valeo – 270 zł

W zestawieniu znalazł się również droższy system marki Valeo, który można nabyć za cenę 270 zł. Zestaw charakteryzuje się dużym dopracowaniem ze strony producenta. Oprócz czterech czujników i komputera znalazła się w nim otwornica, głośnik, przewody łączące czujniki z komputerem, a także okablowanie do podłączenia systemu z elektroniką pojazdu. Te ostatnie producent wyposażył w bezpieczniki, pozwalające uchronić instalację elektryczną samochodu przed zwarciem. Produkt posiada również instrukcję w języku polskim, ułatwiającą montaż.

W porównaniu do tańszych wersji czujników, te mogą wydać się użytkownikom dość ubogie, ponieważ nie posiadają wyświetlacza informującego o odległości położenia przeszkody. Niektórzy mogą uznać to jednak za zaletę, ponieważ brak jaskrawych świateł nie będzie odwracał uwagi kierowcy podczas parkowania. Jedynym komunikatem jest sygnał dźwiękowy, którego częstotliwość wzrasta wprost proporcjonalnie do zmniejszającej się odległości, jednak jest on zbyt cichy. Amatorzy słuchania głośnej muzyki mogą nie być zachwyceni koniecznością wyciszania radia.

Na większości testów system Valeo poradził sobie bezkolizyjnie, precyzyjnie informując o konieczności zatrzymania. Niestety nie wykrył słupka umieszczonego zarówno pomiędzy czujnikami, jak i bezpośrednio za jednym z nich, co w realnej sytuacji zakończyłoby się uszkodzeniem samochodu.

parkowanie, czujniki, parking, test

Plusy: instrukcja w języku polskim, wysoka jakość wykonania,

Minusy: cena,  jeden kanał sygnalizacji, cichy dźwięk, zawodność w próbie z dojazdem do słupka,

Obojętne: brak

 

Podsumowanie:

Zwycięzcą testów okazały się czujniki z tzw. niższej półki cenowej. Marka Blow w cenie 60 zł udostępniła kierowcom podstawowe i niezawodne narzędzie, które doskonale sprawdzi się w miejskich warunkach. Cały test można obejrzeć poniżej.

 

 

Samoparukjące samochody są przyszłością motoryzacji, czujniki parkowania są jej teraźniejszością. W stosunkowo niskiej cenie kierowcy mogą kupić spokój i bezpieczeństwo, a także uniknąć stresujących sytuacji związanych ze stłuczką. Dzięki dużej precyzyjności czujniki parkowania pozwolą również korzystać z miejsc parkingowych, na które inni kierowcy nie mieli odwagi wjechać. Natomiast dzieci sąsiadów odetchną z ulgą i znów z uśmiechem będą mówić "dzień dobry", ponieważ już nigdy podczas cofania nie będzie strat w...bałwanach.

Mówi się, że kierowca musi mieć oczy dookoła głowy. Czujniki parkowania są właśnie tymi oczami.

 « Back