Jak uniknąć mandatu za prędkość?

26.04.2016 23:47

 

Zmiany zachodzące w polskim prawie drogowym z powodzeniem można porównać do biegów sztafetowych. W styczniu tego roku swój odcinek ukończyła, słabo dopingowana przez kierowców, drużyna Straży Miejskiej, a swój bieg po mandaty rozpoczął zespół ITD (Inspektoratu Transportu Drogowego), jednak wraz z pałeczką, nie przekazano im fotoradarów...

 

 

„El Dorado!” wykrzyknie zachwycony kierowca, wyjeżdżający na majowy weekend. Sprawdźmy, czy na pewno ma powody do radości.

 

Fotoradarów nie ma, ale...

 

Stosowane do tej pory fotoradary, w dużej mierze, nie spełniały warunków technicznych umożliwiających podłączenie urządzeń rejestrujących ITD, stąd też decyzja o ich demontażu. W zastępstwie w 2016 roku ma się pojawić łącznie 400 stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Takie urządzenia zostały już uruchomione w następujących punktach: Łosiów, Łuszczów, Karniewo, na odcinku Zwierki-Zabułów, Kluki, Kolbuszowa, Krościenko Wyżne – Iskrzynia, Lubin, Strachówka- Warmiaki. Dodatkowo na 20. skrzyżowaniach montowane są kamery monitorujące przejazd na czerwonym świetle.

 

 fotradar, kontrola prędkości

źródło

 

Bo ja lubię...

 

Nie musimy być piratami drogowymi, żeby uwiecznić swój przejazd na fotografii. To po prostu się zdarza. Chwila zapomnienia. Roztargnienie. Piękna kobieta obok. A potem już tylko błysk flesza.

Zdjęcie wykonane przez urządzenie rejestrujące trafia do Centralnego Systemu Przetwarzania Danych, gdzie weryfikowane jest pod kątem dopuszczenia go jako materiału dowodowego. Pracownicy ITD otrzymują informacje, takie jak: czas i miejsce zdarzenia, dopuszczalna prędkość na odcinku, prędkość pojazdu oraz jego zdjęcie z widocznym numerem rejestracyjnym. Do nich trafiają również filmy z kamer montowanych nad skrzyżowaniami. Następnie, z Centralnej Ewidencji Pojazdów, pozyskiwane są dane dotyczące właściciela pojazdu, do którego wysyłane jest zawiadomienie, a właściciel zobowiązany jest do wypełnienia jednego z trzech oświadczeń:

-oświadczenie 1: w przypadku, gdy właściciel był równocześnie kierującym,

-oświadczenie 2: w przypadku, gdy właściciel nie był kierującym, ale jest w stanie go wskazać,

-oświadczenie 3: w przypadku, gdy właściciel odmawia wskazania kierującego.

 

Po otrzymaniu oświadczenia, ITD podejmuje kolejne kroki:

-nałożenie mandatu,

-skierowanie sprawy do sądu – jeżeli właściciel odmówił przyjęcia mandatu lub sprawa została przedawniona,

-w przypadku, gdy w odpowiedzi otrzymają oświadczenie 2. - przesyłają informacje do kierującego.

 

Jak się ustrzec przed mandatem?

 

Ostrożności nigdy za wiele. Zwłaszcza na drodze. Dlatego chcąc uniknąć mandatu, kierowca musi mieć oczy dookoła głowy. Niestety upodobanie do mnogości znaków ustawianych przy drogach może sprawić, że informacja o dopuszczalnej prędkości zostanie niezauważona. Urzędnicy ITD głusi są na takie tłumaczenia, dlatego dobrze jest wyposażyć się w urządzenia, które będą widziały to, co nam zdarza się przeoczyć. Niezwykle przydatne okażą się:

- nawigacja- oprócz trasy pokazuje również dopuszczalną prędkość na danym odcinku drogi, a o jej przekroczeniu informuje kierowcę za pomocą sygnału dźwiękowego,

- aplikacje na smartfona – cieszą się one dużą popularnością wśród kierowców, ponieważ ostrzegają o spodziewanych kontrolach,

- CB radio – od innych kierowców można dowiedzieć się o wszelkich utrudnieniach na trasie (np. kontrola policyjna, objazd, wypadek, korek).

Dobrym rozwiązaniem jest również zainstalowanie w samochodzie kamery samochodowej. Niektóre z tych urządzeń wyposażone są w GPS, dzięki którym oprócz trasy, zapamiętują także prędkość pojazdu. W związku z tym mogą stanowić dowód w przypadku odmówienia przyjęcia mandatu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Wideorejestracja. Czy rzeczywiście taka potrzebna?

 

Wprowadzone zmiany początkowo ucieszyły polskich kierowców, jednak nie na długo...Zawody trwają nadal i chociaż przyszłość ITD jest nieznana, to można zakładać, że w czasie, gdy na chwilę przejęli pałeczkę, zrobią wszystko aby osiągnąć jak najlepsze wyniki.

 

 Ps. Zastanawiacie się, co się stało z usuniętymi fotoradarami?

 

 « Back