Klasyczne samochody - czy warto w nie inwestować?

02.05.2016 15:17

 

Mówi się, że klasyka zawsze się obroni. Wspominając tegoroczne MotorShow w Poznaniu trzeba przyznać, że broni się i to całkiem dzielnie. Modele „minionej epoki” cieszyły się dużą popularnością wśród odwiedzających. Proste i nietuzinkowe. Są świadectwem ogromnej miłości do motoryzacji. Kierującemu oferują niezwykłą podróż, nie tylko tą liczoną w kilometrach, ale także w ilości wspomnień.

 

 

Nie dziwi więc fakt, że w czasach, gdy samochody niemalże same jeżdżą, rodzi się coraz więcej wielbicieli klasycznych modeli. Gotowi są oni zainwestować nie tylko własne pieniądze, ale również czas. Dziś zastanowimy się nad tym, czy warto inwestować w klasyczne samochody?
 
...
Warto.
 
A teraz powiemy dlaczego.
 

1. Samochód jako lokata na przyszłość

Inwestowanie alternatywne nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularne. Wymaga ono dużo cierpliwości, a rezultaty takiej lokaty, nie są łatwe do przewidzenia. Ci jednak, którzy mają odwagę zaryzykować, często przekonują się, że wartość klasyka już po kilku latach potrafi diametralnie wzrosnąć. Należy jednak pamiętać, aby podczas wybierania auta wziąć pod uwagę następujące aspekty:

- marka – najszybciej wzrasta wartość samochodów takich marek, jak :Ferrari, Porsche, Mercedes-Benz, Rolls-Royce, Aston Martin, Bentley oraz Bugatti,

-model i rok produkcji,

-stan wizualny pojazdu i oryginalność jego elementów,

- historia samochodu- auta wykorzystywane w produkcjach filmowych, a także samochody należące do znanych osobów osiągają na aukcjach znacznie większą cenę, niż anonimowe pojazdy. Przykładem może być Pontiac Trans AM znany z filmu „Mistrz kierownicy ucieka”, którego cena aukcyjna zaskoczyła najprawdopodobniej samego właściciela, więcej na ten temat można przeczytać w artykule Samochody sportowe, które podbiły kino.

Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Mając nadzieję na przyszłe zyski, trzeba się liczyć również z dużymi kosztami związanymi z ubezpieczeniem pojazdu, jego garażowaniem oraz ewentualnym odrestaurowaniem.

 klasyczny samochód

 

2. Samochód jako element  cennej kolekcji

Jedni zbierają znaczki, inni kamienie, jeszcze inni butelki od piwa. Są jednak tacy, których kolekcja nie jest w stanie pomieścić się na półce starego segmentu. Mowa oczywiście o kolekcjonerach samochodów, którzy najczęściej tworzą zbiory określonej marki lub pochodzące z danego okresu. Pojazdy, które mają więcej niż 25 lat lub traktowane są jako modele unikatowe mają możliwość uzyskać tzw. żółte tablice. Jako unikatowy uznawany jest samochód, który: powstał jako prototyp, produkowany był w krótkiej serii, posiada orginalne rozwiązania techniczne (odpowiednio udokumentowane), należał do znanej osoby, bądź brał udział w ważnych wydarzeniach historycznych. Oprócz tego, aby uznać samochód za zabytkowy, musi on posiadać minimum 75 procent oryginalnych części. Dla właścicieli starych modeli ważna jest również możliwość zarejestrowania takiego auta bez dowodu rejestracyjnego. W tym celu spisuje się specjalnie oświadczenie. Po uzyskaniu żółtych tablic, właściciele aut zabytkowych mogą się cieszyć z różnych przywilejów, takich jak np. dożywotni przegląd auta czy obniżone ubezpieczenie, jednak nie mogą oni zapominać o ciążących na nich obowiązkach związanych z utrzymaniem pojazdu w odpowiednim stanie.

 

3. Samochód jako pasja

Klasyczne samochody, jak żadne inne, doceniane są przez osoby, lubiące spędzać czas w garażu. W tym przypadku nie ma zbyt wielu wytycznych dotyczących modelu auta. W Polce prym wiodą klasyki zza zachodniej granicy, takie jak Mercedes-Benz (W123,W124, W126), VW (popularny garbus), a także Skoda. Jeżeli auto nie jest przygotowywane pod sprzedaż oraz nie ma aspiracji do zostania zabytkiem, jego stan wizualny czy techniczny nie powinien w zasadzie odgrywać większej roli. W końcu cała przyjemność tkwi w naprawie. Należy jednak unikać samochodów z uszkodzonymi podłużnicami, ponieważ są to elementy nośnie nie podlegające wymianie. Jeżeli jesteśmy początkującymi pasjonatami, dobrze jest wybrać bardziej popularny model, ponieważ trudna dostępność części może znacznie ostudzić nasz zapał.

 

klasyczne samochody, klasyki. MotorShow

 

4. Samochód jako sposób na biznes

Rozwój branży ślubnej sprawił, że klasyczne samochody znalazły swoją niszę. Państwo Młodzi dokładają wszelkich starań, aby najpiękniejszy dzień w ich życiu został zapamiętany, a zajechanie pod kościelne drzwi popularnym modelem, raczej nie wzbudzi wśród gości fali zachwytów. Konie i bryczki również powoli wychodzą z mody, a w ich miejsce zastąpiły klasyczne auta. Tutaj popularnością cieszą się nie tylko amerykańskie kabriolety, ale również modele zapamiętane z czasów PRL.

 

5. Samochód jako środek transportu

Nie trzeba nikomu mówić, że choć komfort podróżowania współczesnym suwem, a popularnym niegdyś ogórkiem jest diametralnie różny, to jednak wspomnienia oraz radość jest o wiele większa przy wyborze tego drugiego. Zatem inna jakość jazdy oraz chęć wyróżnienia się, również mają wpływ na wzrastające zainteresowanie starszymi modelami. W tym przypadku warunkiem zakupu jest zasobność portfela, osobiste upodobania oraz stan techniczny pojazdu. Osoby, stawiające na indywidualność często decydują się na zmiany powłoki lakierniczej. Nowy lakier i odświeżone części chromowane podkreśla unikatowość każdego klasyka i sprawią, że nie przejdzie on niezauważony.


klasyczne samochody, klasyki. MotorShow

 

Bez względu na to, jaki powód przyświecał zakupowi klasycznego pojazdu, to zawsze trzeba mieć na uwadze fakt, że ma się do czynienia z kawałkiem historii, nie tylko motoryzacji, ale także ludzkości. A o historię trzeba dbać i przede wszystkim ją szanować.« Back