Zrób krok ku bezpieczeństwu na drodze

05.05.2016 14:54

Są święta, o których pamiętamy w większym stopniu, takie jak: Święto Pracy - bo majówka, Sylwester - bo trzeba go spędzić z popularną stacją telewizyjną, Nowy Rok - bo Kevin. Są też i takie, o których staramy się zapomnieć, jak: urodziny teściowej - bo dla zasady,  czy 7 rocznica dnia, w którym powiedziałeś jej, że zapomniałeś o urodzinach teściowej.


Są jednak święta, o których warto pamiętać przez cały rok. Takie, jak obchodzony 6. maja Europejski Dzień Bezpieczeństwa Drogowego.  Jego celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Unii Europejskiej na kwestię bezpieczeństwa na drodze, za które odpowiedzialne są nie tylko służby, ale przede wszystkim użytkownicy drogi: kierowcy, motocykliści, rowerzyści oraz piesi.

Z tej okazji stworzyliśmy zbiór przykazań, który skutecznie wpłynie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.


Nie pożądaj prędkości zbyt dużej


Niedostosowanie prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze zajmuje czołowe miejsce wśród policyjnych statystyk. W 2015 roku z tego powodu zostało odnotowanych aż 6807 wypadków. Nadmierna prędkość znacznie utrudnia wyhamowanie pojazdu, dlatego aby zatrzymać samochód na czas, trzeba zwrócić uwagę na następujące aspekty:

- znaki ograniczające prędkość - jeżeli często poruszamy się po nieznanych drogach, dobrze jest wyposażyć samochód w urządzenie, które zapamięta znaki na danym odcinku trasy i w przypadku przekroczenia prędkości poinformuje o tym fakcie kierowcę (takie możliwości mają m.in. nawigacje samochodowe ),

- warunki drogowe,

- odpowiedni dobór opon - źle dostosowana do warunków na jezdni lub zużyta opona ma znaczący wpływ na długość hamowania pojazdu,


- stan zużycia amortyzatorów,

- system ABS - skraca drogę hamowania, jednak należy pamiętać o tym, że są jezdnie, na których uzyskany efekt może być wręcz odwrotny, np. nawierzchnie z dużymi nierównościami lub z zalegającym błotem czy śniegiem.


Nie zasypiaj, czyli co zrobić, by nie zasnąć za kierownicą?


W przeciwieństwie do zawodowych kierowców, osoby odbywające długie podróże okazjonalnie, mogą nie być przygotowane na walkę ze zmęczeniem. Dlatego przed wyjazdem, oprócz kubka kawy, przydatne mogą okazać się:

- antyusypiacz - jest to kawałek włókniny nasączonej zapachami pobudzającymi do jazdy,

- Anti Sleep Alarm -  który sygnałem dźwiękowym ocuci zasypiającego kierowcę

Dowiedz się jakie są inne sposoby na to, jak nie zasnąć za kierownicą.

 

Jazda pod wpływem - czy wirtualny kalkulator jest godny zaufania?


Jazda pod wpływem alkoholu nie jest tylko domeną ludzi uzależnionych. Policyjne kontrole często wyłapują kierowców, mających przekonanie, że po wieczornych “dwóch piwkach” alkohol zdążył wyparować. Co prawda istnieją wirtualne kalkulatory, które pozwalają przeliczyć czas utrzymywania się alkoholu w danym organizmie, jednak dostępne online testery powinny stanowić jedynie wsparcie dla alkomatu, którego wynik jest bardziej miarodajny.

 

Wykonuj prawidłowo manewry


Dużą grupę wśród policyjnych statystyk stanowią kierowcy, którzy nieprawidłowo wykonali manewr wyprzedzania (1472), skręcania (819), zmiany pasa ruchu (675), omijania (490), wymijania (438) czy cofania (515). I choć w większości tych przypadków, jedynym sposobem na uniknięcie kolizji jest po prostu wzmożona ostrożność, to podczas cofania możliwe jest uruchomienie 6 zmysłu w postaci czujników cofania, które na czas ostrzegą przed znajdującą się na drodze przeszkodą.

Jeżeli jesteś ciekawy, jak sprawdzają się poszczególne czujniki parkowania, obejrzyj nasz test:


 

Zadbaj o oświetlenie


Od 17 kwietnia 2007 roku w Polsce został  ustanowiony obowiązek całorocznego korzystania w dzień ze świateł mijania, które w korzystnych warunkach drogowych mogą być zastąpione światłami do jazdy dziennej. Fakt ten pokazuje, jak ważną rolę w bezpieczeństwie ruchu drogowego stanowi oświetlenie samochodu. Brak światła stopu, zapominanie o kierunkowskazach czy zgaszone światła mijania mogą sprawić, że samochód nie zostanie na czas dostrzeżony przez pozostałych użytkowników.

Mimo licznych akcji nagłaśnianych przez media, kierowcom wciąż zdarza się nie przestrzegać podstawowych zasad ruchu drogowego. Na polskich drogach nie brakuje również samochodów o wątpliwym stanie technicznym. Dlatego 6. maja jest doskonałą okazją do tego, by wybrać się do mechanika na kontrolę stanu pojazdu lub zmienić swoje nawyki za kierownicą i postawić krok ku bezpieczeństwu na drodze.« Back