CB radio i jego historia

09.05.2016 15:59

Dla pokolenia urodzonego w latach 80., CB radio było nie tylko niezbędnym elementem wyposażenia samochodu, ale przede wszystkim szczytem dziecięcych marzeń. W czasach, gdy telefonia komórkowa nie podbiła jeszcze rynku, możliwość nawiązania szybkiej łączności przy użyciu radia CB czy popularnego “łoki toki” wydawała się niezwykle kusząca. Natomiast szyfrowany język kierowców był tajnikiem, którego znajomość wynosiła na wyżyny osiedlowej popularności.Wraz z pojawieniem się telefonów komórkowych,CB radio znów stało się domeną zawodowych kierowców, jednak czy jest jeszcze szansa na to, aby anteny CB wróciły na dachy osobówek?

 

 

Początki CB na świecie


Mało kto wie, że historia CB radia sięga lat 40. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęto eksperymentować z łącznością radiową dla potrzeb społeczeństwa. W 1958 można mówić już o narodzinach wykorzystywanego do dziś citizen band - CB, czyli pasma obywatelskiego.
Dla cywilów zostało udostępnione pasmo 27 MHz, na którym początkowo znajdowały się 23 kanały. Dopiero w roku 1977 rozszerzono je do znanej dziś podstawowej czterdziestki.

 CB radio, radia CB, radiotelefon, Midland Alan

Podstawowy odbiornik radio CB, CB radio, Midland Alan 100 Plus

 

Kto mógł korzystać z CB radia?

 

Możliwości CB radia zostały szybko dostrzeżone przez zawodowych kierowców, jednak chcąc korzystać z przewoźnego radiotelefonu, trzeba było uzyskać specjalną licencję. Z powodu kryzysu energetycznego, z którym zmagało się USA w 1959roku, masowo zaczęły napływać wnioski o wydanie licencji na korzystanie z CB. W tym okresie zarobki zawodowych kierowców zależne były od liczby pokonanych kilometrów, natomiast rząd, aby zmniejszyć zużycie paliwa przez ciężarówki, wprowadził znaczne ograniczania prędkości. Cb radio stało się, więc doskonałym sposobem na to, aby uniknąć kosztownych mandatów.

 

Radio CB w Polsce


Do końca lat 80. ciężko mówić o jakiejkolwiek historii radiotelefonów w Polsce. Zakupienie odbiornika CB w czasach PRL było rzeczą niemal niemożliwą, a nawet, gdy udało się już zdobyć CB radio, trzeba jeszcze było zawalczyć o pozwolenie na korzystanie z niego. Można się domyśleć, że jego uzyskanie nie było prostą sprawą.

Dopiero zmiana władz stała się przepustką dla rozwoju radia CB w Polsce. Zaczęto importować coraz większą ilość sprzętu, do którego korzystania nadal potrzebne były pozwolenia, jednak ich zdobycie nie stanowiło już takiej przeszkody. W latach 90. CB radio stało się nie tylko sposobem komunikacji, ale również urządzeniem nadającym prestiżu. Niemały wpływ na jego popularność miały amerykańskie produkcje filmowe, takie jak “Mistrz kierownicy ucieka”, w którym CB odegrało znaczącą rolę. Więcej na temat tego filmu można dowiedzieć się w tekście Samochody sportowe, które podbiły kino.
W tamtym okresie coraz chętniej bawiono się również funkcjonalnością odbironika. Chcąc nadać swojej wypowidzi indywidualny styl, można było np. skorzystać z funkcji pogłosu, która dodawała echo podczas rozmowy.

 CB radio, radia CB, radiotelefon, President

Zaawansowane CB radio z rozbudowaną ilością funkcji, CB radio, President Jackson II ASC Radio CB

 

CB radio współcześnie


Od 2007 w Polsce, aby korzystać z CB radia nie potrzebne są żadne uprawnienia. Kierowca nie musi posiadać przy sobie dokumentów homologacji czy zgodności urządzenia, jednak warto wozić je przy w samochodzie, ponieważ może się zdarzyć, że funkcjonariusz będzie miał wątpliwości, czy dany odbiornik spełnia wymogi obowiązujące w Polsce, a są to:
- częstotliwość pracy: 26,96-27,41 MHz,
- modulacja częstotliwości lub amplitudy: FM/AM//SSB,
- moc wyjściowa nadajnika do 4 W dla FM i AM)
- moc wyjściowa nadajnika 12W (PEP) dla SSB.

Niestety rozwój Internetu oraz telefonii komórkowej sprawił, że CB radio znów trafiło głównie w ręce zawodowych kierowców, jednak zaostrzenie prawa wobec osób przekraczających prędkość może spowodować, że anteny CB radia powrócą na dachy osobówek, których właściciele chcąc uniknąć zakupu urządzenia, decydują się często na korzystanie z aplikacji radiotelefonu na smartfonie lub CB radia online.

« Back