Ona cię doprowadzi, czyli nawigacja GPS dla zawodowców

12.05.2016 15:59

 

 

 

Każda dużo obiecuje. Zarysowuje plany na przyszłość. Kusi możliwościami, jednak gdy już ją zdobędziemy może się okazać, że wszystkie jej zapewnienia były iluzją. Wtedy też najczęściej orientujemy się, że wywiozła nas w pole.

 

 


Przebudzenie z marketingowego snu szczególnie odczuwają zawodowi kierowcy, których wymagania wobec nawigacji GPS są większe, niż właścicieli osobówek. Niestety profesjonale nawigacje GPS, często mają równie profesjonalną cenę.

 Przejrzymy zatem możliwości, które pozwolą zaplanować trasę kierowcom cieżarówek i autobusów.Nawigacja GPS z wgranymi mapamiPlanowanie trasy przejazdu dla samochodu o większych gabarytach jest bardziej skomplikowane, zwłaszcza w miastach, gdzie szerokość lub wysokość pojazdu nie pozwala pokonać danego odcinka drogi. Dlatego nawigacja GPS przeznaczona do użytku w samochodzie ciężarowym, powinna dostarczać również takie informacje, jak  dopuszczalna miara lub tonaż, a także ograniczenia związane z przejazdami przez tunele, mosty czy wiadukty. Zaawansowane nawigacje GPS często przekazują również wiedzę o restrykcjach lokalnych oraz krajowych. Niestety zakup takiego sprzętu to koszt około tysiąca złotych, w związku z czym wielu kierowców próbuje znaleźć tańsze rozwiązanie.
Nie jest to co prawda łatwe, ale możliwe zwłaszcza, że nawigacje GPS współcześnie wypierane są przez inne urządzenia multimedialne, takie jak: tablety, smartfony. Chcąc utrzymać się na rynku producenci decydują się wieć rozbudować funkcjonalność urządzeń, nawet tych z tak zwanej niższej półki. W przedziale cenowym do 350 zł godna polecania jest nawigacja Navitel E500, która zyskuje coraz lepsze opinie wśród zawodowych kierowców.

 

Urządzenie multimedialne z odbiornikiem GPS


Popularnym rozwiązaniem wśród kierowców samochodów ciężarowych jest zakup odrębnego oprogramowania i zainstalowanie go na posiadanej nawigacji lub innym urządzeniu multimedialnym (smartfon, tablet, laptop), posiadającym wbudowany odbiornik GPS. W przypadku, gdy urządzenie nie jest w niego wyposażone, należy dokupić zewnętrzny odbiornik, który podłącza się za pomocą kabla USB. Zaletą takiego sposobu jest możliwość jeszcze lepszego dopasowania preferencji użytkownika,  np. wprowadzenie informacji o długości, wysokości , szerokości i masie całkowitej pojazdu.

Tradycyjna mapa


Prosta i tania, ale czy rzeczywiście taka dobra? Wielbiciele tradycyjnych rozwiązań, często podkreślają fakt, że kiedyś kierowcy radzili sobie bez tych wszystkich gadżetów. No, właśnie. Radzili.
Nawigacja GPS lub urządzenie z wgranymi mapami sprawia, że kierowca zamiast na radzeniu sobie, może się skupić na pracy, a bezproblemowe dojechanie do celu nie tylko oszczędza czas, ale przede wszystkim paliwo.

Nawigacja GPS jest jednym z ważniejszych urządzeń znajdujących się w kabinie samochodu ciężarowego. Wyznacza trasę, pokazuje utrudnienia i pozwala uniknąć, nieraz frustrujących, a nieraz wręcz komediowych sytuacji.


nawigacja GPS, mapy, wyznaczanie trasy« Back