Jak dobrać akumulator na zimę?

16.11.2015 20:18  |  Kategoria Główna

Zima to bardzo ciężki czas dla akumulatora, szczególnie jeśli auto parkowane jest pod chmurką i używa się go do przemierzania krótkich tras. W przypadku wysłużonego, kilkuletniego akumulatora, przed okresem zimowym warto jest sprawdzić jego sprawność w profesjonalnym warsztacie. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości w jego pracy lub uszkodzenia, należy jak najszybciej dokonać zakupu nowego akumulatora zanim auto zostanie unieruchomione w związku z jego rozładowaniem lub awarią.

Czym się kierować przy wyborze akumulatora?

Wybierając akumulator dostosowany do konkretnego modelu samochodu, należy sprawdzić kilka jego podstawowych cech. W sklepie można znaleźć bowiem szereg akumulatorów o różnych parametrach.

 

Po pierwsze, akumulator musi posiadać odpowiednie wymiary tak, by zmieścił się w pojemniku na akumulator znajdującym się w aucie. Przed jego zakupem warto jest zatem dokonać odpowiednich pomiarów starego akumulatora jak i miejsca, w którym jest on zlokalizowany.

 

Po drugie, bardzo istotna jest również pojemność i prąd rozruchowy akumulatora. Ta pierwsza wartość podawana w amperogodzinach nie może być niższa od tej zalecanej przez producenta samochodu, ponieważ będzie to skutkowało problemami z odpaleniem samochodu, ani wyższa od tejże wartości, ponieważ taki akumulator będzie ciągle niedoładowany co nie wpływa korzystnie na jego trwałość.

 

Z kolei wartość prądu rozruchowego wyrażona w amperach, określa ile energii akumulator może oddać w krótkim czasie do rozrusznika. Jest to bardzo istotne w czasie mrozów szczególnie w przypadku aut z silnikiem diesla. W zimie zagęszczeniu ulega bowiem olej silnikowy co utrudnia odpalenie silnika. Wartość prądu rozruchowego także powinna być dostosowana do tej, którą podaje producent auta.

 

Warto pamiętać o powyższych poradach przy zakupie nowego akumulatora. Pozwoli nam to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas i nerwy. Wszystkich oszczędnych zapraszamy do naszego działu z akumulatorami: https://eport2000.pl/akcesoria-samochodowe/akumulatory-samochodowe.html

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back