Czy częste mycie skraca życie...silnika? Poradnik

16.05.2016 15:59

 

W średniowieczu popularne było przekonanie, że częste zażywanie kąpieli może przyśpieszyć wizytę kostuchy  z sierpem w dłoni.  Na szczęście zabobon ten odszedł w niepamięć, a życie nie tylko stało się przyjemniejsze, ale także dłuższe, jednak czy ta teoria sprawdzi się również w motoryzacji? Czy nadmierny pedantyzm wobec silnika może wydłużyć jego żywotność, a może okaże się wręcz na odwrót?

 Czyszczenie silnika jest tematem na tyle kontrowersyjnym, że wielu producentów samochodowych odradza wykonywanie tej czynności, jednak nie zawsze można ją pominąć. Sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie.

 

 

O ile w wysokoprężnych silnikach starszego typu, mycie jest dość bezpieczne, to już w nowszych jednostkach Diesla i przede wszystkim w silnikach benzynowych wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności. W silnikach o zapłonie iskrowym paliwo miesza się z powietrzem, a do ich odpalenia potrzebna jest iskra, która powstaje w świecach zapłonowych. Energia doprowadzana jest do nich przez cewki zapłonowe, przewody wysokiego napięcia oraz rozdzielacz i jeżeli podczas mycia silnika, któryś z podzespołów zostanie zmoczony, silnik będzie miał problemy z odpaleniem.

Mycie silnika - dlaczego warto to robić?


Nieumiejętne mycie silnika może znaczenie skrócić jego żywotność. Po zalaniu elementów elektrycznych, silnik należy pozostawić do wyschnięcia, jednak nie zawsze daje to gwarancję jego uruchomienia. Nie należy więc myć silnika wyłączenie z przyczyn estetycznych czy w celu zwiększenia jego wartości przed sprzedażą. Poza tym potencjalni nabywcy często nieufnie patrzą na tego rodzaju zabiegi. Są one domeną handlarzy samochodowych, chcących w ten sposób zatuszować mankamenty silnika (ewentualny wyciek pojawia się dopiero po czasie. Jeżeli jesteś ciekaw innych sztuczek stosowanych przez handlarzy przeczytaj koniecznie Jak sprawdzić, czy używany samochód miał wypadek).
Są jednak sytuacje, w których mycie silnika może okazać się wręcz zbawienne. Przed wszystkim przydaje się podczas próby zlokalizowania nieszczelności na silniku lub uwidocznienia wszystkich śrub i elementów silnika, co znacznie ułatwia jego naprawę. Działania takie mogą mieć również charakter profilaktyczny - gromadzący się na silniku brud sprzyja powstawaniu korozji.

Czy wszędzie można czyścić silnik?


Nie, dlatego nie należy się dziwić, jeżeli mechanik odmówi mycia silnika lub obsługa myjni zwróci nam uwagę.
Wydostające się podczas czyszczenia chemikalia, wnikają w glebę i przenikają do wód gruntowych. Zatem najlepszym miejscem na mycie silnika jest garaż z odpływem.

Samodzielne czyszczenie silnika - jak się za to zabrać?


Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie silnika, tak aby nie doprowadzić do zawilgocenia jego elementów.  Przede wszystkim silnik powinien być wyłączony i ostudzony. Kontakt rozgrzanej komory z zimną wodą może spowodować pęknięcie lub uszkodzenie plastikowych elementów, nieodpornych na skoki temperatur. Najwrażliwszymi elementami jest kolektor wydechowy i turbosprężarka. Dodatkowo rozgrzany silnik w kontakcie z preparatami czyszczącymi może wydzielać szkodliwe dla zdrowia opary.
Po wystudzeniu jednostki napędowej, kolejnym krokiem jest odkręcenie klem akumulatora i zabezpieczenie układu elektrycznego tj. cewek zapłonowych, przewodów wysokiego napięcia, rozdzielacza, gniazd świec i komputera pokładowego. Do tego celu dobrze jest wykorzystać folię oraz taśmę samoprzylepną, jeżeli silnik posiada filtr paliwa- należy również go zabezpieczyć.
Następnie, przy użyciu spryskiwacza nanosi się odpowiednio dobrany preparat i pozostawia na kilka minut (długość trzymania płynu do mycia silnika zależna jest od jego rodzaju). Po chwili spłukuje się go wodą. Niektórzy odradzają stosowanie do tego myjki ciśnieniowej, jednak można jej użyć, zachowując ostrożność. Ciśnienie myjki powinno być ustawione na najmniejsze, a strumień wody należy kierować z odległości i nie bezpośrednio na układy elektryczne silnika.  Ważny jest również czas - im krócej silnik jest narażony na działanie wody tym bezpieczniej. Na koniec pozwalamy silnikowi spokojnie wyschnąć. Proces ten można przyśpieszyć korzystając ze sprężonego powietrza.

Preparat do mycia silnika - jaki wybrać?


Najlepsze rezultaty przynoszą agresywne preparaty do mycia silnika. Płyny oparte na bazie rozpuszczalników, kwasów i silnych detergentów szybciej radzą sobie z zbrudzeniami, jednak mogą mieć negatywny wpływ na elementy jednostki napędowej. Przy samodzielnym myciu silnika bezpieczniejszym rozwiązaniem są delikatne preparaty do mycia silnika, które choć działają dłużej, to nie szkodzą plastikowym częściom silnika.

mycie silnika, czyszczenie silnika, płyn do mycia silnika, K2

Bezpieczny dla lakieru i uszczelek płyn do mycia silnka, K2 Akra - preparat do czyszczenia silnika

 

Pierwszy rozruch


Odpalamy silnik dopiero w momencie, gdy mamy pewność, że jest on całkowicie suchy. Jeżeli silnik ruszył - możemy sobie pogratulować, jeżeli nie - poczekajmy chwilę z gratulacjami i poprośmy kogoś o pomoc. Podczas gdy asystent będzie przekręcał kluczyk, my obserwujemy czy pojawi się gdzieś iskra. Nie wolno jednak dotykać silnika. Skoro nie pali to znaczy, że gdzieś znajduje się woda, a woda jak wiadomo jest doskonałym przewodnikiem prądu.
Jeżeli nic nie udało się dojrzeć należy sprawdzić czy nie zamókł filtr, w przypadku gdy okaże się, ża przyczyna nie leży po jego stronie konieczne będzie sprawdzanie poszczególnych świec.
Zamoczone elementy podsuszamy i ponawiamy próbę. Nie ma jednak co wpadać w panikę, jeżeli praca silnika okaże się nierówna. Powstająca pod wpływem ciepła, para wodna może powodować zakłócenia, co oznacza, że jednostka napędowa potrzebuje jeszcze trochę czasu na wyschnięcie.

Alternatywny sposób czyszczenia silnika


Coraz większą popularnością cieszą się, wśród mechaników i nie tylko, zmywacze uniwersalne, które szybko i skutecznie usuwają zabrudzania po oleju. Te wysokiej jakości są również bezpieczne dla plastikowych elementów silnika, jednak po ich zastosowaniu nie należy się spodziewać, że silnik będzie wyglądał jak nowy.

Ile kosztuje mycie silnika?


Jeżeli nie jesteś typem “złotej rączki” z duszą hazardzisty, a wizja milczącego silnika napawa cię przerażeniem, wtedy można wybrać się na czyszczenie silnika do warsztatu samochodowego. Za taką usługę zapłacimy ok. 100 zł, jednak i tutaj nie mamy gwarancji, że silnik będzie chodził poprawnie. W dodatku warsztaty nie biorą odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe podczas zabiegu.

Mycie silników benzynowych nie jest rzeczą prostą i bez względu na to czy wykonujemy je samodzielnie, czy korzystamy z usług profesjonalistów, trzeba liczyć się z pewnym ryzykiem. Na szczęście dokładność, cierpliwość oraz odpowiednio dobrane preparaty czyszczące pozwalają zminimalizować niebezpieczeństwo. A czysty sinik znacznie łatwiej będzie naprawić, co w efekcie przełoży się na długość jego życia.« Back