Jak bezpiecznie podróżować ze zwierzętami

27.05.2016 08:39

W filmie “Mistrz kierownicy ucieka”, obok głównych bohaterów, dużą rolę odegrał rozleniwiony basset, podróżujący na przednim siedzeniu ciężarówki. Śliniący się czworonóg w niejednym z nas wywołał uśmiech, jednak czy podróżując w ten sposób z psem również byłoby nam do śmiechu?Okres wiosenno-letni jest czasem, w którym wielu ludzi decyduje się na wyjazd z psem. Jedni chcą w ten sposób stłumić samotność podczas podróży, inni po prostu pragną zafundować zwierzakowi odrobinę przygody. Bez względu na to, jaki powód będzie nam przyświecał, warto jest odpowiednio przygotować się do wyjazdu, tak aby sprawił on przyjemność nie tylko nam, ale również pupilowi.

 

Dostęp do jedzenia i picia


Zwierzę, tak jak i my, podczas podróży powinno mieć zagwarantowany dostęp do świeżej wody oraz jedzenia. Planując wielokilometrowe przejazdy dobrze jest zatem wziąć pod uwagę postoje, na których nie tylko my, ale również czworonożni przyjaciele będą mieć możliwość podładowania baterii. W samochodzie zawsze powinna znaleźć się butelka z wodą dla psa lub kota oraz pojemnik, który posłuży za miskę.

Akcesoria do przewożenia zwierząt


Niestety jazda z psem lub kotem nie zawsze jest bezpieczna, a korzystanie ze specjalnych transporterów do przewożenia zwierząt (zwłaszcza tych szczekających) wciąż jest rzadkością w polskich samochodach.  Psy najczęściej podróżują pod nogami pasażerów, na siedzeniu lub tylnej półce, co może stanowić spore zagrożenie dla podróżujących i zwierzęcia. Energiczny pupil może utrudnić zmianę biegów, zasłonić widoczność lub zdekoncentrować kierowcę, dlatego jeżeli na tegoroczne wakacje chcemy zabrać ze sobą czworonoga, lepiej już teraz zacznijmy rozglądać się za akcesoriami, które sprawią pozwolą bezpiecznie dotrzeć do celu.


podróżowanie z psem, jazda z psem, pies w aucie, podróżowanie ze zwierzęciem

 źródło

Pozostawianie zwierząt w aucie


Od kilku lat w Internecie tworzone są kampanie informujące o tym, że nie należy zostawiać zwierzęcia w upalne dni w samochodzie. Mimo to, wciąż nie brakuje ludzi, który myślą “to tylko pięć minut”, “zostawię uchylone okno”. Taka nieumyślność może się dla pupila skończyć tragicznie, dlatego gdy zobaczymy zamknięte w aucie zwierzę, warto jest reagować. Radzimy jednak by wybicie szyby traktować jako ostateczność, natomiast pierwszym odruchem powinno być zawiadomienie odpowiednich służb.

 

Jak usunąć sierść i zapach zwierząt z samochodu


Rozpoczynając podróż ze zwierzęciem często mamy przed oczami wizję uradowanego pupila z rozpostartym pyskiem.

 

 

Rzeczywistość często okazuje się nieco inna. Gdy po kilku godzinach jazdy wyciągamy zwierzę z auta dostrzegamy, że ich szczęście miało swoją cenę. Pozostawiona na siedzeniu sierść, ślady łap oraz niekoniecznie przyjemny zapach potrafią skutecznie zniechęcić do kolejnych podróży. Aby tak się nie stało warto jest wiedzieć, w jaki sposób można poradzić sobie z zabrudzeniami zostawionymi przez pupila.
Z likwidacją zabłoconych śladów oraz zapachu poradzą sobie profesjonalne kosmetyki do czyszczenia tapicerki oraz odświeżacze powietrza. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak usunięcie sierści. Chcąc się jej pozbyć należy najpierw dokładnie odkurzyć wnętrze auta, a następnie ściągnąć sierść zwilżoną, gumową rękawicą, a pojedyncze “włosy” wyciągniemy za pomocą taśmy klejącej.

Więcej na temat usuwania nieprzyjemnych zapachów z auta można przeczytać tutaj.


Zwierzę to odpowiedzialność - takie zdanie nieraz słyszy się z ust rodziców, którzy próbują wyperswadować pociechom czworonoga.Pamiętajmy więc, że odpowiedzialność ta obowiązuje nie tylko w domu, ale również podczas wspólnych wakacji.

 « Back