Przetwornica samochodowa - niezastąpiony gadżet czy zbędny wydatek?

30.05.2016 14:04  |  Kategoria Główna

Dawno, dawno temu, w naszej galaktyce, spotkać można było kierowców, których jedyne wyposażenie podróży stanowiły mapy, własna intuicja oraz wciśnięty w kieszeń żeton na telefon.
Wróć.

Działo się to nie tak dawno temu, jednak dziś podróżujemy już w zupełnie inny sposób. Nawigacje GPS, telefony komórkowe, telewizory oraz inne multimedia stały się codziennością, a jedynym zmartwieniem kierowcy nie jest to, jak dojechać do celu, a to w jaki sposób wszystkie te sprzęty naładować.

Osobom, dla których kabina samochodu stała się drugim domem, może przydać się gadżet w postaci przetwornicy samochodowej. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób ją wybrać.


Czym jest samochodowa przetwornica napięcia i jak działa?


Przetwornica napięcia  znana jest również pod pojęciem konwertera mocy. Jest to samodzielne urządzenie podłączane, w tym przypadku, do wtyku gniazda zapalniczki samochodowej lub, przy użyciu zacisków, bezpośrednio do akumulatora samochodowego. Pozwala ono zmienić napięcie prądu stałego 12V lub 24 V na napięcie prądu zmiennego ok. 230V, co umożliwia podłączenie odbiorników do układu zasilającego, którego wyjściowe parametry nie pozwalają na bezpośrednie podłączenie.
przetwornica napięcia, przetwornica samochodowa, konwerter mocy

Przetwornica samochodowa - konwerter o mocy 1300W/2000W

Parametry przetwornicy - jak je odczytywać?

 

Moc

Podawana jest przez producentów najczęściej w dwóch wartościach, które zapisane są w następujący sposób np. 700W/1000W, 1300W/2000W. Pierwsza z nich oznacza moc znamieniową (ciągłą) dostarczaną przez konwerter, natomiast druga odnosi się do mocy chwilowej przetwornicy.

Co to oznacza dla kupującego?

Kupujący powinien przede wszystkim skupić uwagę na wartości mocy ciągłej. Planując zakup należy zastanowić się ile urządzeń, o jakiej mocy będzie podłączanych do przetwornicy, ponieważ nie można obciążać jej sprzętami, wymagającymi więcej energii, niż jest im ona w stanie dostarczyć. Chcąc zapewnić im optymalną pracę przez dłuższy czas, nie powinno się przekraczać tzw. sprawności przetwornicy przy pełnym obciążeniu. Podawana jest ona przez producentów w procentach i zazwyczaj wynosi ok. 80 %.

Przebieg napięcia

Na rynku dostępne są przetwornice sinusoidalne, w których  napięcie przepływa przemiennie, ale regularnie. Taki przebieg napięcia występuje również w gniazdkach elektrycznych. Drugim typem przepływu napięcia spotykanego w przetwornicach jest tzw. modyfikowana sinusoida. W tym przypadku napięcie również jest przemienne, ale już nie w sposób regularny.

Co to oznacza dla kupującego?

Przetwornice z czystym sinusem umożliwiają podłączenie wszystkich sprzętów elektrycznych, również tych zasilanych silnikiem indukcyjnym. Ich praca będzie płynna, pozbawiona zakłóceń. Sprawdzi się podczas podłączania np. lodówki czy klimatyzatora. Natomiast konwertery z przebiegiem modyfikowanym nadają się do zasilania mniej wymagających sprzętów, takich jak np. laptop.

Napięcie

Napięcie wejściowe przetwornic wynosi 12V lub 24V. Pierwsza wartość stosowana jest w instalacjach elektrycznych samochodów osobowych, natomiast druga dotyczy samochodów ciężarowych. Można również spotkać się z przetwornicami, które umożliwiają podłączenie pod instalację obu typów pojazdów. Natomiast napięcie wyjściowe wynosi od ok. 220 do ok. 230V.


Zabezpieczenia przetwornicy


Przetwornice samochodowe coraz częściej są wyposażane w specjalne zabezpieczenia, które pozwalają bez obaw korzystać z urządzenia. Są to zabezpieczenia:
-termiczne – wyłączenie przetwornicy po uzyskaniu określonej temperatury,  
-podnapięciowe – wyłączenie przetwornicy przy za niskim napięciu wyjściowym,
-nadnapięciowe – wyłączenie przetwornicy przy zbyt wysokim napięciu wyjściowym,
-przeciw przeciążeniowe – wyłącza przetwornicę przy przeciążeniu, które trwa dłużej niż kilka sekund.

Czy przetwornica w samochodzie jest niezbędna?


I tak i nie. Wszystko zależy od tego z jak wielu dodatkowych urządzeń (o jakiej mocy) będziemy korzystać w trakcie podróży. Przetwornice samochodowe są najczęściej doceniane przez zawodowych kierowców ciężarówek, a także osoby lubiące spędzać wakacje na kempingach. Pozwalają podłączyć, nietypowe dla wyposażenia samochodu, urządzenia takie jak np. telewizor, mikrofala, czy lodówka. I chociaż w osobówkach jest to wciąż rzadkość, to jednak biorąc pod uwagę wciąż rosnącą liczbę sprzętów zabieranych w drogę, może się okazać, że niebawem stanie się niezbędna. Pamiętajmy jednak, aby dobrać jej moc również do  pojemności akumulatora, ponieważ w przeciwnym wypadku narazimy go na  rozładowanie.« Back