Trochę kultury. Trochę kultury, panie. O savoir-vivre za kierownicą

03.06.2016 11:25  |  Kategoria Główna

Są ludzie, u których po wciśnięciu sprzęgła i przekręceniu kluczyka w stacyjce, zachodzi reakcja, wywołująca nagłą zmianę charakteru (na szczęście jest ona odwracalna). Stają się oni wrażliwi na błędy innych, podatni na stres, ich zachowanie jest trudne do przewidzenia, a czasami wystarczy po prostu odpuścić. Nie tylko dla zdrowia, ale również bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Cytując słowa Bertranda Russella: “Jedna kulturalna osoba to za mało, aby podnieść poziom imprezy chamów, natomiast jeden cham zepsuje każdą kulturalną imprezę” zauważamy, że myśl ta nie traci na wartości nawet, gdy przenisiemy ją do płaszczyzny sytuacji drogowych.Dlatego w Dzień Savoir-Vivre pragniemy przypomnieć, jakie zachowania na drodze są mniej, a jakie bardziej pożądane. Zwracamy również uwagę na te, za które możemy dostać mandat.zielone światło, tak, yes

Ustępowanie pierwszeństwa


W dużych miastach, zwłaszcza w godzinach szczytu, ustępowanie pierwszeństwa nie powinno być dyktowane wyłączenie dobrym wychowaniem. Ułatwienie jednemu pojazdowi włączenie się do ruchu lub zmianę pasa, pozwoli znacznie usprawnić ruch oraz wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że nadgorliwość nie jest tu mile widziana i przepuszczanie wszystkich aut, również nie leży w dobrym tonie.

Za to można dostać mandat

W zależności od sytuacji, za wymuszenie pierwszeństwa, grozi kierowcy mandat od 250-350 złotych oraz 5 lub 6 punktów karnych.

 


zielone światło, tak, yes

Jazda metodą zamka błyskawicznego


Remont nie jest rzadkim widokiem na polskich drogach, mimo to kierowcy często nie potrafią się  w takiej sytuacji zachować. W przypadku zwężenia drogi, na niezamkniętym pasie, tworzy się kilkukilometrowa kolejka. W dodatku kierowcy jadący drugim pasem odbierani są jako tzw. “cwaniaczki” i w ramach protestu, nie są wpuszczani na przepustowy pas. Najlepszym sposobem na rozwiązanie konfliktu jest metoda jazdy zamka błyskawicznego, którą zobrazowaliśmy na poniższej planszy.

 

jazda na suwak, jazda na zakładkę, metoda zamka błyskawicznego
Jazda metodą zamka błyskawicznego inaczej nazywana jest jazdą na suwak lub na zakładkę


czerwone światło, no, nie, stop

Zapominanie o kierunkowskazach


Kierunkowskazy są podstawową formą komunikacji pomiędzy kierowcami. Przekazują informację na temat planowanego manewru lub zmiany kierunku jazdy, dlatego  ich brak może wprawić innych uczestników ruchu w dezorientację. Dodatkowo takie zachowanie nie pozwala na odpowiednio szybką reakcję pozostałym użytkownikom drogi.

Za to można dostać mandat:

Za brak lub błędne sygnalizowanie manewru, taryfikator przewiduje mandat w wysokości 200 złotych.czerwone światło, no, nie, stop

Jazda lewym pasem


Kierowcy mają prawo korzystać z lewego pasa tylko w określonych sytuacjach, gdy:
-mają zamiar skręcić w lewo,
-chcą wyprzedzić pojazd na prawym pasie,
-muszą wyminąć przeszkodę,
-prawy pas przeznaczony jest do jazdy w prawo, a kierowca ma zamiar jechać na wprost lub w lewo.
Niestety wciąż nie brakuje ludzi, korzystających z lewego pasa dla własnej wygody, co utrudnia przejazd innym pojazdom. Takie działanie jest wyjątkowo uporczywe podczas przemieszczania się po autostradach.

 


zielone światło, tak, yes

Dziękowanie kierowcy


Najczęściej robimy to poprzez uniesienie dłoni, jednak w przypadku, gdy na podziękowania zasłużył kierowca jadący samochodem z tyłu, sygnalizujemy mu to przy użyciu oświetlenia pojazdu (mignięcie światłami awaryjnymi lub naprzemienne włączenie kierunkowskazów). Nie każdy jednak wie, że używanie świateł awaryjnych podczas jazdy jest zabronione, dlatego bezpieczniej jest korzystać w tym przypadku z drugiej metody.


czerwone światło, no, nie, stop

Spowalnianie ruchuSpowalnianie ruchu to drugi, zaraz po wymuszaniu pierwszeństwa, sposób na rozzłoszczenie innych uczestników drogi. Mało płynna jazda, niedostosowana prędkość, brak pewności potrafią wyprowadzić z równowagi każdego, co przyczynia się do niebezpiecznych sytuacji na drodze.


czerwone światło, no, nie, stop

Zastawianie pojazdów


Problem braku miejsc parkingowych dotyczy wielu polskich miast, nie oznacza to jednak, że można utrudniać wyjazd innym kierowcom. Dlatego za każdym razem, przed pozostawieniem samochodu na parkingu, należy upewnić się czy stojący obok nas kierowca oraz jego pasażerowie (może się okazać, że samochód należy do matki podróżującej z niemowlęciem) nie będą mieć problemu z wejściem do auta oraz odjechaniem z miejsca parkingowego.

Za to można dostać mandat

Za “naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu” przewidziany jest mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny. Warto jednak pamiętać, że w tej kwestii kierowcy często biorą sprawy w swoje ręce i umieszczają na samochodzie tzw. karną naklejkę, do których usunięcia mogą się okazać potrzebne są specjalne środki.

Ile samochodów na polskich drogach, tylu zachowań możemy spodziewać się po kierowcach, dlatego dobrze jest, gdy zostają one ujednolicone. Niestety, mimo że za wiele przejawów braku kultury drogowej przewidziana jest kara, to wciąż nie brakuje kierowców, nie potrafiących dostosować się do zasad Savoir-Vivre. Jeżeli chcesz sprawdzić, jakim typem kierowcy Ty jesteś, zapraszamy do rozwiązania naszego testu.« Back