Kiedy najlepiej jest wymienić opony zimowe i czym się należy kierować przy ich wymianie?

19.11.2015 08:49

Ze zmianą opon nie można czekać na ostatnią chwilę. Odwlekanie tej czynności w czasie grozi poważnymi konsekwencjami. Jazda po śliskiej nawierzchni na nieodpowiednich oponach może skończyć się wypadkiem. Wielu kierowców odwleka okresową wymianę opon. Często widzi się kolejki kierowców pod warsztatami po pojawieniu się pierwszych opadów śniegu. Kiedy najlepiej jest zatem wymienić opony?

 

Temperatura powietrza kluczem do wymiany opon na zimowe

 

Zgodnie z opiniami specjalistów z branży motoryzacji opony letnie na zimowe należy zmienić wówczas, gdy temperatura powietrza w trakcie dnia nie będzie przekraczała 7 stopni powyżej zera. Wynika to z faktu, że przy takiej temperaturze istnieje duża szansa iż w nocy będzie przymrozek, a ewentualny opad będzie miał charakter marznącego deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. Z takimi warunkami mamy zazwyczaj do czynienia w pierwszych tygodniach listopada.

 

Jak wybrać odpowiednie opony na zimę?

 

Wybierając opony na zimę, oprócz dostosowania ich do auta zgodnie z zaleceniami producenta, pod względem ich szerokości profilu i średnicy, należy także zwrócić uwagę na ich inne charakterystyki. W sklepie dostępne są opony zimowe o trzech podstawowych charakterystykach: efektywności paliwowej, hamowania na mokrej nawierzchni oraz zewnętrznego hałasu toczenia, oznaczanych odpowiednimi etykietami. Pierwsze dwie wyrażane są w klasach od A do G. W przypadku efektywności paliwowej oznaczenia A określa najmniejsze, a G - największe zużycie paliwa. Podobnie jest w przypadku etykiety hamowania na mokrej nawierzchni. Oznaczenie A określa najkrótszą, a G najdłuższą drogę hamowania. Z kolei etykieta zewnętrznego hałasu toczenia określana jest przez paski, gdzie jeden pasek oznacza najcichszą, a trzy paski - najgłośniejszą oponę.

 

Wybierając opony na zimę warto jest zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach będzie się je użytkowało. Nie należy na nich oszczędzać w szczególności w przypadku poruszania się po trasach szybkiego ruchu lub częstego użytkowania pojazdu w warunkach miejskich. Warto wówczas zakupić opony o jak najlepszych charakterystykach, które zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wygody jazdy przez wiele lat.

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back