Jak obniżyć koszty firm transportowych?

09.06.2016 11:39  |  Kategoria Główna

 

Inwestowanie się opłaca. Niestety czasami zdarza się nam o tym zapominać i szukamy oszczędności nie tam, gdzie powinniśmy. Dotyczy to również firm transportowych i spedycyjnych, w których cięcie kosztów mocno obija się na kierowcach. Warto pamiętać, że uczciwe i lojalne traktowanie pracowników przyniesie bardziej wymierne korzyści, niż ich strofowanie. Nie oznacza to jednak, że nie mamy prawa kontrolować i rozliczać ich z pracy.

 

 

Jak znaleźć złoty środek, tak by zaoszczędzić i nie stracić przy tym szacunku wśród  pracowników?

 

 Oto cztery kroki do tego, aby w racjonalny sposób zmniejszyć wydatki w firmach transportowych i spedycyjnych.

1.Korzystanie z kart flotowych


Największe koszty w firmach transportowych generowane są przez ceny paliw, dlatego mądrym rozwiązaniem jest korzystanie z kart flotowych, pozwalających nie tylko obniżyć cenę paliwa, ale też usprawniających cały proces zakupu. Tego rodzaju kartą jest Port24, za pomocą której dodatkowo można kontrolować wydatki w czasie rzeczywistym oraz wprowadzić limity, co ograniczy nadużycia ze strony kierowców.

 

2. Wyposażenie kabiny samochodu


Montowanie dodatkowych urządzeń w kabinie samochodu nie jest jedynie fanaberią. Radio CB oraz nawigacja pozwolą kierowcy uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i w odpowiednim momencie zaplanować trasę alternatywną. Dzięki takiemu działaniu uniknie się czasochłonnej kontroli policyjnej oraz korków,. Przełoży się to na szybsze pokonanie trasy, a tym samym zaoszczędzenie firmowych pieniędzy.

 

3. Szkolenie z ekonomicznej jazdy


Świadoma i ekonomiczna jazda jest jednym z lepszych sposobów na zmniejszenie wydatków w firmach, posiadających duże floty. Niestety, nie każdy kierowca jest nauczony takiego stylu jazdy. Rozwiązaniem może okazać się skorzystanie ze specjalnych szkoleń, które umożliwiają nabycie odpowiednich umiejętności. Według informacji podawanych przez firmy prowadzące takie usługi, pozwala to zaoszczędzić nawet 15% zużycia paliwa.

 

4. Orientowanie się w nowoczesnych rozwiązaniach motoryzacyjnych


Firma transportowa bez odpowiednio zaopatrzonej floty, nie będzie funkcjonować jak przysłowiowy szwajcarski zegarek. Zdecydowanie bliżej jej będzie do jednorazowego czasomierza, kupionego na dworcu kolejowym. Dlatego jeżeli zamierzamy prowadzić działalność dłużej niż jeden sezon to warto orientować się w najnowszych trendach motoryzacyjnych i w miarę możliwości wzbogacać flotę w ekociągniki. Jednym z nich może być zwycięzca tegorocznego rankingu pojazdów najbardziej przyjaznych środowisku, ogłaszanych przez czasopisma VerkehrsRundschau i Trucker - Mercedes Actros 1845 LS z kabiną StreamSpace. Średnie spalanie, cieszącej się tytułem Green Truck 2015 ciężarówki, na odcinku 500 km (jadąc ze średnią prędkością 81km/h) wynosiło 22,68 l/100. Mercedes zastosował Actrosie silnik OM 471 2 generacji, który jest wzbogaconą wersją silnika znanego użytkownikom z 2011. Dzięki wprowadzonym zmianom udało się zmniejszyć zużycie paliwa o 3%, co zostało potwierdzone przez testujących. Na uwagę zasłużył również tempomat, który w terenie pagórkowatym rozłączał napęd, a pojazd w tym czasie poruszał się siłą rozpędu.

Prowadząc jakąkolwiek działalność trzeba się liczyć z faktem, że chcąc oszczędzić, trzeba najpierw zainwestować. Cięcie pensji czy zmniejszanie środków przeznaczonych na flotę, przyniesie jedynie efekty krótkoterminowe i prędzej czy później zmusi do zmierzania się z poważnymi wydatkami.« Back