Akumulator na zimę i na lato

13.06.2016 10:21

Rozładowany akumulator zimą nikogo nie dziwi, jednak problem ten pojawiający się w okresie letnim, jest już dla kierowców niemałym zaskoczeniem. Tym bardziej nieprzyjemnym, bo niespodziewanym, przez co potrafi znacznie uprzykrzyć każde wakacje.

Okazuje się, że nie tylko zimowe warunki nie sprzyjają bezawaryjnej pracy akumulatora. Problematyczne mogą okazać się również upały oraz znaczna różnica temperatur pomiędzy dniem, a nocą, wywołująca efekt “pocenia się”. W wyniku którego, zmiejsza się poziom elektrolitu, ale też pojawia się ryzyko korozji dodatnich płyt.

Dlatego chcąc zagwarantować bezproblemowy start samochodu w każdych warunkach, należy dobrać akumulator pod konkretny pojazd oraz dbać o jego stan techniczny przez cały okres użytkowania.

 

Jak zadbać o akumulator?Kontrola napięcia akumulatora


Prawda jest taka, że stan naładowania akumulatora jest przez kierowców kontrolowany głównie zimą, natomiast czynność tę warto jest przeprowadzać także latem. Często, wykonanie takiego pomiaru, na warsztacie samochodowym jest bezpłatne, jednak mamy możliwość zrobienia tego również samodzielnie przy użyciu specjalnych testerów. Na rynku można znaleźć gadżety, które podłącza się do zapalniczki samochodowej, jednak to te mocowane bezpośrednio do akumulatora dają gwarancję miarodajnego wyniku.

Zapobieganie rozładowaniu


Zimą, gdy rzadko korzystamy z samochodu, zdarza nam się odpalać silnik tylko po to, aby zapobiec rozładowaniu akumulatora. Takie działania należy przeprowadzać również latem, gdy podczas wakacji pozostawiamy samochód na hotelowym parkingu, ponieważ urządzenia, takie jak np. alarm pobierają prąd, nawet wtedy, gdy samochód ma “urlop”.

Kontrola poziomu elektrolitu w akumulatorze


Latem warto też monitorować poziom elektrolitu, który może zmaleć np. wyniku wspomnianego wcześniej efektu “pocenia się”. W przypadku klasycznych akumulatorów, poziom elektrolitu uzupełnia się, dolewając wody demineralizowanej, jednak w akumulatorach bezobsługowych nie mamy już takiej możliwości. Czy to oznacza, że jesteśmy zwolnieni z jego sprawdzania? Oczywiście, że nie. Poziom elektrolitu w bezobsługowych akumulatorach nie zmniejsza się tylko wtedy, gdy zostaną zachowane zasady odpowiedniej eksploatacji. Zatem akumulator bezobsługowy nie daje gwarancji zachowania odpowiedniego poziomu elektrolitu, a ponieważ w tym przypadku nie można go uzupełnić wodą demineralizowaną, to mądrze jest wiedzieć, jak zapobiegać utracie, niż później leczyć.


Jak poprawnie eksploatować akumulator?Chcąc mieć pewność, że akumulator będzie odpowiednio eksploatowany, należy kontrolować układ ładowania, który odpowiedzialny jest za dostarczanie energii do akumulatora.
Niekorzystny wpływ na funkcjonowanie akumulatora może mieć zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura otocznia, stąd tak ważne jest doglądanie jego stanu także latem. Przedłużyć żywotność pomoże również utrzymanie klem w czystości oraz niedopuszczanie do rozładowania czy przeładowania akumulatora.

Jak podładować akumulator?Przede wszystkim przyda się prostownik, jednak takie urządzenie najczęściej trzymamy w garażu lub spotykamy na warsztacie, więc co należy zrobić, gdy rozładowany akumulator zaskoczy nas podczas wakacji?
Przed wyjazdem dobrze jest zaopatrzyć się w kable rozruchowe, które umożliwiają podładowanie baterii energią z akumulatora innego pojazdu. Pamiętajmy jednak, żeby auto użyczające prądu było odpalone, ponieważ to zapobiegnie rozładowaniu jego akumulatora.

Bez odpowiednio naładowanej baterii, daleko nie zajedziemy. Dlatego warto jest dbać o akumulator przez cały okres użytkowania, a nie tylko wtedy, gdy termometry pokażą ujemną temperaturę. Uchroni nas to przed dodatkowymi wydatkami oraz niepotrzebnym stresem.« Back