Wymiana płynu hamulcowego - dlaczego i jak często należy to robić?

23.11.2015 14:19

Wielu kierowców pamięta o okresowej wymianie oleju silnikowego i filtrów. Nadal jednak często zapomina się o tym, że okresowej wymianie podlega także płyn hamulcowy. Taką czynność należy wykonywać co najmniej raz na 2 lata lub raz na 60 tysięcy kilometrów. Jej odwleczenie w czasie może mieć bardzo negatywne skutki dla osoby kierującej pojazdem.

 

Dlaczego trzeba regularnie wymieniać płyn hamulcowy?

 

Płyn hamulcowy ma bardzo duże znaczenie w kwestii podniesienia bezpieczeństwa jazdy samochodem. Powoduje on bowiem przeniesienie siły hamowania z pedału hamulca na klocki hamulcowe, umożliwiając szybkie i skuteczne hamowanie pojazdu.

 

Regularna wymiana płynu hamulcowego jest konieczna, ponieważ jest on higroskopijny. Oznacza to jego podatność na wchłanianie wody, co prowadzi do utraty jego właściwości. Woda w płynie hamulcowym w zbyt dużej ilości może powodować obniżenie się jego temperatury wrzenia.

 

Obniżenie temperatury wrzenia płynu hamulcowego z kolei może być bardzo niebezpieczne dla pracy hamulców. Jeśli płyn hamulcowy zagotuje się, powstają korki parowe, które osłabiają pracę układu hamulcowego, w skrajnych przypadkach prowadząc do utraty hamulców, czego skutkiem jest wpadnięcie w poślizg lub kolizja.

 

Jak wybrać odpowiedni płyn hamulcowy?

 

W sklepie jest dostępnych kilka odmian płynu hamulcowego. Aby dobrać ten właściwy, należy sprawdzić co na ten temat mówi producent auta lub też jaki symbol płynu hamulcowego jest umieszczony na jego zbiorniku w aucie. Najczęściej będzie to oznaczenie płynu DOT-4, chociaż zdarzają się też oznaczenia R3 lub DOT-5.

 

Po zapoznaniu się z zaleceniami producenta, zapraszamy do naszego działu z płynami hamulcowymi, gdzie każdy będzie mógł wybrać coś odpowiedniego dla siebie: https://eport2000.pl/chemia-oleje-plyny/plyny-hamulcowe.html

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back