Chcesz wprowadzenia zakazu wyprzedzania dla ciężarówek?

13.07.2016 13:35

Myśleli, myśleli i wymyślili. To pierwsze słowa, jakie przychodzą do głowy po usłyszeniu nowych planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wprowadzenie całkowitego zakazu wyprzedzania dla ciężarówek na drogach szybkiego ruchu miałoby zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania i usprawnić ruch aut osobowych, jednak czy rzeczywiście byłoby tak różowo? Postanowiliśmy to sprawdzić!

 

Korki na autostradzie to już codzienność

Płynny przepływ samochodów nie jest uzależniony wyłącznie od przepisów czy dodatkowych ograniczeń, ale według nas dużą rolę odgrywa tutaj tzw. kultura jazdy. “Janusze lewego pasa” trafiają się wszakże nie tylko wśród kierowców samochodów ciężarowych, ale - i o ile nie częściej - wśród kierowców samochodów osobowych. Trudno poza tym odeprzeć argument kierowców ciężarówek, uważających że powinni mieć prawo wyprzedzić samochód poruszający się z bardzo małą prędkością, gdyż w ich przypadku powiedzenie “czas to pieniądz” ma całkiem realny wymiar.


Wydaje nam się, że takie wyprzedzanie nie wywołuje zbyt wielkiego oburzenia wśród innych kierowców. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy ciężarówka zaczyna wyprzedzać pojazd poruszający się w przybliżonej prędkości, co nie tylko zmniejsza przepływ samochodów, ale też może być powodem tworzenia niebezpiecznych sytuacji.

 

Korek na autostradzie

Czy zakaz wyprzedzania na autostradach dla tirów pozwoli uniknąć takich sytuacji?, źródło

 

Wyprzedzanie przez ciężarówki. Czy to bezpieczne?

Jednym z argumentów opowiadającym się za wprowadzeniem całkowitego zakazu wyprzedzania na drogach szybkiego ruchu, jest bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Wyprzedzająca ciężarówka nie porusza się na autostradzie z taką prędkością jak samochód osobowy, przez co jej wjazd na lewy pas może być przyczyną gwałtownego hamowania auta znajdującego się już na lewym pasie. Poza tym gabaryty oraz waga załadowanego tira, sprawiają, że wydłuża się jego droga hamowania, co przy zwiększonej prędkości może okazać się zgubne.

Zakaz wyprzedzania ciężarówki - usprawni ruch na drodze?

Co do tej kwestii nie można mieć pewności. A nasze przeczucia mówią nam, że wprowadzenie takiego ograniczenia może w efekcie doprowadzić do zakorkowania dwóch pasów, ponieważ po prawym pasie będzie przemieszczać się sznur tirów wraz z osobówkami, które albo nie mają odpowiedniej mocy, albo odwagi na zmianę pasa, co doprowadzi do irytacji innych użytkowników drogi i zmusi do przemierzania większej ilości kilometrów lewym pasem ruchu.

tir_wyposażenie_kabiny_eport2000

 

Czy można znaleźć złoty środek?

W naszej ocenie popadanie ze skrajności w skrajność nie jest wcale dobrym rozwiązaniem. Sytuacja rozwiązałaby się sama, gdybyśmy mieli autostrady z trzema pasami ruchu, ale nie mamy. Stąd pewnym konsensusem mogłoby się okazać wprowadzenie pewnych ograniczeń, co do wyprzedzania przez samochody ciężarowe np. na określonych odcinkach drogi. Nie należy również zapominać o tym  co najważniejsze, czyli zdrowym rozsądku i kulturze drogowej. Jeżeli wyprzedzający tir upewni się, że w podczas wykonywania manewru nie przeszkodzi innym pojazdom, a jego prędkość będzie w granicach normy, to właściwie dlaczego miałby tego nie robić?


Wyprzedzanie na autostradzie z perspektywy kierowcy tira

 

Wyprzedzanie na autostradach w innych krajach

Jak się okazuje problem wyprzedzania przez tiry nie jest wymysłem polskich kierowców, ale zmagają się z nim również użytkownicy dróg w innych krajach. Z tego powodu, jak podaje serwis mojafirma.infor.pl, w Niemczech zdecydowano się zabronić wyprzedzania na określonych odcinakach drogi, natomiast w Belgii zakaz ten dotyczy pewnego przedziału czasowego.

Wprowadzenie zakazu wyprzedzania na autostradach i drogach szybkiego ruchu jest tym bardziej kontrowersyjne, ponieważ trudno jest przewidzieć skutki takiej decyzji. Mamy jednak nadzieję, że GDDKiA przemyśli jeszcze proponowane rozwiązanie i wprowadzi do niego odpowiednie zmiany.
Jeżeli jesteś ciekawy, jakie zachowania kierowców ciężarówek mogą zakończyć się mandatem, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem Korzystanie z urządzeń multimedialnych podczas jazdy - czy grozi za to mandat?
 « Back