Jak wybrać najlepszy wideorejestrator?

14.07.2016 09:07

 

 

Rosja dała nam matrioszki,  Jurij Gagarina i… modę na kamery samochodowe. Za wschodnią granicą ucieczki z miejsca wypadku czy próby wymuszania odszkodowań są częstsze niż w innych krajach, dlatego kierowcy zabezpieczają się montowanymi na przedniej szybie kamerami, a zarejestrowany przez nie materiał może stać się solidnym argumentem podczas udowadniania swoich racji.

 

Dziś kamerę samochodową można spotkać również w wielu polskich samochodach.  Jedni montują ją dla zabawy, inni - dla bezpieczeństwa.

 

 Przyjrzyjmy się zatem w jaki sposób wybrać najlepszą kamerę samochodową.

 

Do czego może przydać się kamera samochodowa?

Kamera samochodowa jest niezastąpionym urządzeniem w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Zarejestrowany przez nią film może się okazać doskonałym materiałem dowodowym dla ubezpieczyciela, a także pozwoli rościć swoich praw w sądzie. Za jej pomocą można również zarejestrować, stwarzające zagrożenie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Jednak planując zakup wideorejestratora, mającego spełniać rolę świadka ewentualnego zdarzenia, należy dogłębniej przyjrzeć się jego parametrom, ponieważ nie każde urządzenie będzie w stanie dobrze zapamiętać tablice rejestracyjne czy zarejestrować materiał, którego jakość będzie przydatna podczas ewentualnego postępowania.
Więcej na tema tego, jakie znaczenie ma materiał zgromadzony przez kamerę samochodową można znaleźć w tym artykule Wideorejestracja czy rzeczywiście taka potrzebna?

 

Na jakie parametry kamery samochodowej zwrócić uwagę?

Z parametrów technicznych, najważniejsze mogą okazać się:

 

1.Rozdzielczość

Dostępne na rynku kamery najczęściej posiadają rozdzielczość 1280 x 720, jednak coraz pojawiają się modele  mające 1920 x 1080 pikseli. Ważne jest również to czy jest to rozdzielczość HD, czy Full HD. Te drugie gwarantują co prawda lepszą jakość, ale wystarczający materiał dowodowy można zebrać nagrywając również w jakości HD.

 

2. Kąt obiektywu

Kąt nagrywania odpowiedzialny jest za to, ile tak naprawdę zarejestruje kamera. Czy będzie to tylko obraz na wprost obiektywu, czy obejmie także peryferia. Dobrej jakości materiał można uzyskać już w przypadku obiektywów o kącie 120 stopni, natomiast 170 pozwala objąć obszar z boku samochodu.

 

3. Liczba klatek na sekundę

Podawana przez producentów liczba klatek na sekundę, odpowiada natomiast za płynność nagranego materiału. Zatem im więcej klatek na sekundę, tym lepiej.

 

Funkcje wideorejestratora, które pozwolą zebrać dobry materiał dowodowy

Jeżeli kupujemy kamerę samochodową nie w celach rozrywkowych, ale jako zabezpieczenie, powinniśmy zwrócić uwagę na to czy posiada ona wbudowany odbiornik GPS, ponieważ oprócz samego zdarzenia zapisuje on również prędkość z jaką jechaliśmy oraz przebieg trasy.

Z racji, że dostarczony na policję materiał powinien być najwyższej jakości, to należy również sprawdzić czy kamera posiada rejestrator ostrości ułatwiający odczytanie obrazu, a także czy wyposażona jest w funkcję stabilizacji obrazu.

 

Zwycięzca testu na najlepszą kamerę samochodową

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie, dobrze jest sprawdzić opinię na temat wybranego modelu lub poszukać filmów, w których będzie przedstawiona jakość nagrania danej kamery. W tym celu razem z Majsterkowo wykonaliśmy dla was test 6. dostępnych w naszym sklepie kamer. Zwycięzcą okazał się wideorejestrator MIO MiVue 518, który pozytywnie przeszedł wszystkie próby. Zapewnił wysokiej jakości obraz zarówno podczas jazdy pod słońce, w słoneczny jak i pochmurny dzień, przy nagłej zmianie oświetlenia, na wyboistych drogach oraz w nocy, chociaż w tym przypadku nie pozwolił na odczyt numerów tablic rejestracyjnych. .Zwycięzca marki Mio może się pochwalić czytelnym wyświetlaczem o przekątnej 2,7 cala pod którym zostały rozmieszczone cztery przyciski funkcyjne. Kamera samochodowa o rozdzielczości 920 x 1080  rejestruje obraz w jakości Full HD, a kąt obejmowany przez obiektyw wynosi 140 stopni.
Cały test można obejrzeć na naszym kanale Youtube.

 

Jak mów stare, polskie przysłowie mówi, że "przezorny zawsze ubezpieczony". Z tego powodu wideorejestratory zyskują, coraz większą popularność wśród kierowców i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał szybko wygasnąć.

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back