Czy kabina ciężarówki może stać się drugim domem?

21.07.2016 08:48

Jeszcze kilkanaście lat temu zawód kierowcy samochodu ciężarowego był zupełnie inaczej postrzegany niż współcześnie. Kierowcy podróżowali w bardzo dalekie trasy, zagłębiając się w często niezamieszkałe rejony krajów wschodnich. Ich praca była ceniona, dlatego zarówno pracodawcy, jak i producenci samochodów starali się robić wszystko, aby nieco uprzyjemnić im czas spędzony w drodze. Powstawały więc kabiny, których wyposażenie przypominało mobilne mieszkanie, a jak jest dziś?

 

W jaki sposób firma transportowa może zadbać o swojego pracownika?

 

Kiedyś było inaczej

Dziś kierowcy samochodów ciężarowych nadal spędzają dużo czasu w kabinie samochodu, jednak taka sytuacja jest wywołana przede wszystkim trybem pracy, goniącymi terminami oraz płacą, a nie koniecznością podróżowania w nieznane rejony, jak to było dawniej. W latach 60, 70 i 80 ubiegłego wieku, kiedy zwiększyła się wymiana handlowa z krajami bliskiego wschodu, pojawiły się problemy z przewozem towarów. Ani statki, ani pociągi nie były w stanie załatać powstałej dziury, stąd zrodził się pomysł, aby w teren wysłać samochody. 

Niestety taka podróż była wyjątkowo wyczerpująca dla kierowców, w związku z czym czołowi producenci tirów tworzyli specjalne, bogato wyposażone kabiny, które miały ułatwić podróż i stać się namiastką domu. Długodystansowe kabiny można było znaleźć m.in. w ofercie, takich marek jak: Mercedes-Benz, DAF, Volvo, Ford czy Saviem.

 

 Daf wnętrze

Wnętrze ciężarówki marki Daf przeznaczonej na długie dystanse, źródło

 

Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz

Dziś sytuacja się zmieniła i zmieniły się również samochody. Co prawda w kabinach można znaleźć jeszcze lodówki, ale o dodatkowe wyposażenie kierowca musi najczęściej zatroszczyć się sam. Skoro firmy transportowe szukają oszczędności wysyłając kierowcę na kilkutygodniowe trasy, to raczej nie ma co liczyć, aby chcieli oni wyposażyć kabiny w dodatkowe udogodnienia. Dlatego  wraz z zanikającym popytem, z ofert zniknęły również ekskluzywne kabiny tirów.

 

Jak poprawić jakość życia w tirze?

Kierowcy samochodów ciężarowych nie tylko śpią, ale też gotują czy zażywają podstawowej toalety właśnie w kabinie tira. Dlatego dobrze jest wyposażyć kabinę w takie elementy jak:

 

Przetwornica

Konwenter napięcia, nazywany inaczej przetwornicą to urządzenie, które jest niezastąpione dla kierowców, zmuszonych dużą ilość czasu spędzać w samochodzie. Dzięki wytwarzanej na wyjściu sinusoidy modyfikowanej urządzenie pracuje tak, jakby było podłączone do sieci elektrycznej.

Przetwornica
Konieczność, gdy planujemy podłączenie w samochodzie większej ilości urządzeń.

 

CB radio

CB radio od lat jest nieodłącznym wyposażeniem każdego samochodu ciężarowego. Przy jego użyciu kierowcy informują siebie nawzajem o spodziewanych korkach, objazdach oraz kontrolach drogowych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli CB radia, których funkcje pozwalają na indywidualne dostoswanie jego parametrów. 

Radio Cb President Walker
Dzięki niemu podróż nigdy nie jest samotna, a przy okazji wiesz o wszystkich niedogodnościach na drodze. Na zdjęciu model President Walker ASC

 

Telewizor

Telewizor marki Mistral wyposażony został w dodatkowy zasilacz, który umożlwia korzystanie z niego również poza domem. Urządzenie posiada panel LCD z podświetleniem LED, które gwarantuje wysokiej jakości obraz, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić prąd. Dużym udogodnieniem jest port USB, dzięki któremu możliwe jest podłączenie zewnętrznego nośnika pamięci i odtwarzanie zapisanych na nim plików.

telewizor
W podróży tęsknisz za odpoczynkiem na kanapie z pilotem w ręce? Mamy rozwiązanie.

 

Kuchenka turystyczna

Współczesne kuchenki turystyczne pozwalają w szybki i przyjemny sposób przygotować smaczne posiłki podczas podróży. Prezentowany poniżej model  posiada regulację płomienia, który jest odporny na podmuchy wiatru. Dodatkowo zapakowany jest w wygodną walizeczkę ułatwiającą transport i przechowywanie.

Kuchenka turystyczna
Domowy obiad w terenie? Nic nie stoi na przeszkodzie.

 

Proporczyki i ozdoby

Proporczyki i ozdoby sprawią, że wnętrze auta nabierze indywidualnego charakteru i zapanuje w nim iście domowa atmosfera. W szerokiej gamie produktów każdy kierowca znajdzie coś dla siebie. 

proporczyki i ozdoby
Kilka dekoracji i od razu można poczuć się jak w domu

 

Czy można spać w kabinie tira?

Regulacje w sprawie służbowych noclegów można znaleźć w rozporządzeniu o podróżach służbowych z dnia 29 stycznia 2013r. Widnieje tam zapis mówiący o tym, że za nocleg służbowy przysługuje pracownikowi zwrot kosztów w wysokości zgodnej z rachunkiem, jednak w granicach limitu ustalonego dla konkretnego państwa. Poszczególne limity można znaleźć w załączniku rozporządzenia.
Jeżeli jednak kierowca nie przedstawi takiego rachunku to pracodawca jest zobowiązany zapłacić pracownikowi ryczałt w wysokości 25% limitu.
Przekładając z polskiego na nasze - kierowca może spać w kabinie, jednak należą mu się za to pieniądze.

Czy kabina ciężarówki może być mobilnym biurem? Dowiedz się czy można korzystać podczas jazdy z urządzeń multimedialnych.

 

Czasy się zmieniają. Podejście się zmienia, jednak według nas trud pracy kierowcy wciąż jest ten sam. Wiąże się on ze zmęczeniem, tęsknotą za domem i niewygodą, dlatego dobrze jest zdać sobie sprawę, że odpowiednio przygotowany do jazdy samochód zwiększy wydajność i bezpieczeństwo każdego kierowcy.

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back