Polerowanie reflektorów krok po kroku

22.07.2016 15:41

 

 

Mętne spojrzenie twojego samochodu to nie tylko kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwa. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z faktu, że zmatowione i brudne reflektory samochodu mogą oślepiać kierowców i zmniejszać widoczność na drodze, dlatego dobrze jest od czasu do czasu poświęcić chwilę na ich wypolerowanie.

 

 

 

 

 

Oto opis jak krok po kroku wyczyścić plastikowe klosze reflektorów samochodowych.

 

Dlaczego klosze reflektorów matowieją

Przyczyn nieestetycznego wyglądu plastikowych reflektorów może być kilka. Oprócz codziennej eksploatacji do zarysowań mogą przyczyniać się piasek oraz kamienie wydostające się spod kół. Plastikowe elementy mogą także ulegać zmatowieniu pod wpływem promieni słonecznych, niekorzystnych warunków atmosferycznych czy silnych detergentów stosowanych podczas mycia karoserii samochodowej.

 

Jak wypolerować plastikowe reflektory?

 

Krok I - mycie reflektorów

Przed przystąpieniem do prac dobrze jest usunąć zabrudzenia znajdujące się na reflektorach za pomocą płynu do szyb i ściereczki z mikrofibry. Dzięki temu będziemy mogli dokładniej poznać stan faktyczny reflektorów, dobrać odpowiednią gramaturę papieru oraz usunąć kurz.

 

Krok II - zabezpieczenie karoserii

Następnie dokładnie zabezpieczamy karoserię samochodu taśmą klejącą, tak aby nie porysować jej podczas pracy z papierem ściernym. Jeżeli mamy obawy, co do własnych umiejętności można to zrobić podwójnie, należy jednak pamiętać aby użyta w tym celu taśma nie miała zbyt silnego, pozostającego na powierzchni kleju, ponieważ będzie go później trudno usunąć.

 

Krok III - Dobór papieru ściernego

Kolejnym krokiem jest dokładne zmatowienie kloszy reflektorów. W tym celu używamy zamoczonego w wodzie papieru ściernego, który umieszczamy na poręcznym klocku. Gradację papieru dobiera się w zależności od głębokości rys oraz… własnych umiejętności. Jeżeli klosze nie wymagają dużych poprawek lub mamy pewne obawy lepiej jest zastosować papier o gradacji 2000, 2500 lub 3000.

 

Krok IV - Szlifowanie kloszy reflektorów

Podczas szlifowania wykonujemy ruchy w górę i w dół skupiając się na tym, aby praca przebiegała równomiernie. Tak aby zarówno środek, jak i krawędzie reflektorów były spolerowane. Papier natomiast należy często moczyć w wodzie i sprawdzać czy się nie zużył lub czy nie dostało się pod niego obce ciało, takie jak ziarenko piasku, które mogłoby powodować głębokie rysy. Co pewien czas kontrolujemy wykonaną pracę opłukując i sprawdzając wygląd reflektorów.

 

Gdy powierzchnia została dokładnie i równo zmatowiona, a my używaliśmy papieru o większej gradacji możemy w tym momencie wymienić papier na drobniejszy.

 

Krok V - Polerowanie reflektorów

Tak przygotowaną powierzchnię można teraz dokładnie spolerować. W tym celu na maszynę nakłada się gąbkę do polerowania, a na niej rozprowadza pastę. Przed uruchomieniem maszyny polerskiej należy rozprowadzić produkt na kloszach, a potem można zacząć polerować. Jest to etap pracy, który przyniesie najwięcej satysfakcji, ponieważ efekty będą spektakularne. Należy jednak pamiętać o tym, aby obroty maszyny polerskiej były odpowiednio dobrane. Za wolne- wydłużą pracę i nie dadzą zadowalającego efektu, za szybkie ze zbyt mocnym dociskiem - zachlapią powierzchnię wokół pastą w dodatku może (chociaż jest to rzadkie) dojść do przegrzania lamp. Nie wolno również polerować na sucho, dlatego co jakiś czas należy zamoczyć gąbkę i dołożyć kosmetyku.

 

Krok VI- Ostatni szlif

Na koniec przecieramy klosz ściereczką z mikrofibry, na którą można nałożyć odrobinę środka polerskiego. Przyda się również specjalny kosmetyk ochronny za pomocą mikrofibry lub aplikatora.

 Skórt informacji na temat polerowania reflektorów

 

Polerowanie plastikowych kloszy reflektorów samochodowych to szybki i prosty sposób na odmłodzenie samochodu i odjęcie mu kilku lat. Dodatkowo zwiększa się przy tym bezpieczeństwo na drodze. Czy musimy dalej przekonywać?

 

Zapraszamy do zapoznania się z filmem przygotowanym wraz z Majsterkowo, w którym można zobaczyć jak wygląda zabieg regeneracji kloszy reflektorów.

 « Back