Będzie więcej fotoradarów?

25.07.2016 08:24  |  Kategoria Główna

Fotoradary- te niewielkie urządzenia umieszczone wzdłuż dróg wywołują frustrację wielu kierowców, jednak trzeba przyznać, że są skuteczne.  W miejscu, w którym pojawia się charakterystyczna żółta skrzynka kierowcy chętniej zdejmują nogę z gazu, a liczba niebezpiecznych zdarzeń się zmniejsza. Czy wobec tego w Polsce będzie więcej fotoradarów?
Tak, jednak nie wcześniej niż w 2018 roku.

 

 

Fotoradary - stan obecny

W styczniu tego roku doszło do zmian, w wyniku których Straż Miejska została zwolniona z obowiązku kontrolowania fotoradarów, a ich zadania zostały powierzone Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Jednak znajdujące się przy drogach fotoradary nie spełniały warunków technicznych, umożliwiających podłączenie systemu CANARD. W związku z powyższym zostały one zdemontowane, a w ich miejsce pojawiło się 400 fotoradarów stacjonarnych, 29 mobilnych nieoznakowanych samochodów GITD, 29 systemów odcinkowego pomiaru prędkości (funkcjonuje 17) oraz 20 instalacji wychwytujących przejazdy na czerwonym świetle. Jest to efekt zakończonego projektu unijnego, którego łączne koszty wyniosły 190 mln zł, a 160 mln zostało dostarczonych przez UE.

Kiedy można spodziewać się nowych fotoradarów?

GITD jest w trakcie przygotowywania nowego projektu. "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" , który byłby realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, a jego wdrożenie nie powinno się zacząć wcześniej niż w 2018. Termin ten jest jednak dość optymistyczny, ponieważ nawet jeżeli dojdzie do uruchomienia nowego programu, a na drogach pojawiłyby się kolejne urządzenia, to można się spodziewać innych problemów, opóźniających ich funkcjonowanie. Głównym z nich jest aspekt kadrowy (dodatkowe urządzenia będą wymagały większej ilości ludzi ich obsługujących) oraz planowane przez rząd zmiany organizacyjne według których kontrola nad fotoradarami miałaby stać się obowiązkiem policji.

Czy fotoradary są skuteczne?

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna fotoradary ustawione przy drodze sprawiają, że kierowcy zwalniają, jak się okazuje… aż nadto.  Widząc znak informujący o spodziewanym fotoradarze kierowcy wyhamowują pojazd nawet do prędkości 40-50 km/h nawet, gdy na danym odcinku dopuszczalna jest prędkość 90km/h, a jak wiadomo każda skrajność na drodze jest nieporządna. Rozwiązaniem mogłyby się okazać znaki przypominające o dopuszczalnej prędkości w miejscu kontroli.

Fotoradary pozwalają ograniczyć zapędy niektórych kierowców, jednak zdarzają się sytuacje, w których wystawiony mandat jest kwestią dość kontrowersyjną. Z tego tytułu dobrze jest zainstalować w samochodzie widerejestrator z GPS, który będzie zapisywał trasę przejazdu wraz z prędkością pojazdu. Jeżeli jednak zdarza nam się zapominać, jaka prędkość obowiązuje na danej trasie, dobrze jest  posiadać przy sobie nawigację lub smartfon z aplikacją, które przypomną o dopuszczalnej prędkości samochodu. Więcej na temat nawigacji można przeczytać w artykule Jak uniknąć mandatu za prędkość.« Back