Elektryczne plany Volkswagena

28.07.2016 15:52  |  Kategoria Główna

Czym się różni Polska od Niemiec? Zapewne moglibyśmy wskazać kilka znaczących różnic, jednak w ostatnich dniach duże zainteresowanie wzbudza sposób w jaki rządy tych krajów próbują zmniejszyć ilość starych, używanych samochodów na drogach. Niemieccy kierowcy motywowani są dodatkową pulą pieniędzy, natomiast polscy najprawdopodobniej będą musieli oddać do skarbu państwa podatek za starsze modele aut.


Chcąc zmniejszyć ilość szkodliwych spalin władze w Berlinie postanowiły przygotować kolejną propozycję, która ma zmotywować kierowców do zakupu samochodów elektrycznych. Mianowicie osoby, które zdecydują się na taki samochód mogą liczyć na jednorazowe wsparcie od państwa w wysokości 4 000 euro.

W Polsce co prawda również pojawiły się plany, przewidujące zwiększenie ilości elektrycznych aut na drogach tylko do końca nie wiadomo, w jaki sposób można je zrealizować.

Volkswagen - zmienia taktykę

Odpowiedzią na oczekiwania niemieckiego rządu może być  marka Volkswagen, która po aferze z 2015 roku znalazła się w niemałych tarapatach. Gdy wyszło na jaw, że Volkswagen montował w swoich silnikach oprogramowanie, pozwalające manipulować wynikami pomiaru emisji spalin, akcje firmy zaczęły gwałtownie spadać i może w ramach odzyskania dobrej opinii marka zdecydowała się na postawienie pewnego kroku w stronę ekologii, którym jest decyzja o poszerzeniu oferty e-samochodów.

Elektryczne modele aut będą stanowić pewną alternatywę w ofercie niemieckiego producenta. Z założenia mają być to samochody, które równie dobrze sprawdzą się podczas codziennego użytkowania, co ich spalinowe odpowiedniki. Gama elektrycznych aut, choć w dużej mierze będzie dedykowana do młodszej grupy społeczeństwa, to jednak Volkswagen pragnie zadbać również o ludzi, którzy szukają bardziej luksusowych modeli.

Volkswagen e-golf
Volkswagen e-Golf, źródło www.vw.com

Jakie modele aut zaprezentuje Volkswagen?

Docelowo jest plan, aby powstało sześć modeli elektrycznych pojazdów, jednak na chwilę obecną znane są tylko cztery z nich. Pierwszym z nich jest kompaktowy model CUV, który pojawi się w wersji usportowionej, coupe, a także w postaci praktycznego mini vana. Powstać ma również SUV, który będzie kontynuacją modelu Phaetona. Pojazdy zostaną oparte na modułowej platformie MED, która umożliwi producentom wprowadzanie pewnych modyfikacji w projektach. Natomiast w aktualnej ofercie tej marki znajdziemy e-Golfa, który w na polski rynek wjechał we wrześniu ubiegłego roku (za model w wersji podstawowej trzeba zapłacić 158 tysięcy) oraz miejski e-UP, którego cena zaczyna się od 113 tysięcy złotych.

 

Voklswagen e-golf

Volkswagen e-Golf, źródło www.vw.com

 
Współczesny świat staje się coraz bardziej eko, nie dziwi więc fakt, że trend ten pojawia się również w motoryzacji. Jak do tej pory prym w produkcji ekologicznych aut wiodła Toyota, której hybrydowe samochody zdobyły rynek. Czy Volkswagen ma szansę zastąpić jej miejsce?
Dowiedz się czy warto kupować hybrydę.« Back