Czy czeka nas kolejne zaostrzenie prawa wobec kierowców?

29.07.2016 08:18  |  Kategoria Główna

 

 

Utrata prawa jazdy nie jest przyjemna i wiąże się z dużą dawką stresu. Prawo jazdy zatrzymywane jest w momencie,gdy kierowca przekroczy dopuszczalną ilość punktów karnych lub, zgodnie z wprowadzonymi w ostatnim czasie zmianami, będzie jechał z prędkością większą o 50 km/h niż jest to dopuszczalne na terenie zabudowanym.

 

 


Okazuje się jednak, że utrata prawa jazdy już niedługo może się wiązać z jeszcze poważniejszymi konsekwencjami, ponieważ jak informuje serwis Motofakty.pl, planowane jest wprowadzenie zmian po których kierowca, zasiadający do samochodu po utracie prawa jazdy, będzie musiał się liczyć z karą więzienia nawet do 5 lat.

Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy

Na chwilę obecną kierowcom, którzy prowadzą samochód mimo utracenia prawa jazdy na drodze administracyjnej grozi w zawieszeniu do 2 lat więzienia. Po wprowadzeniu zmian dodatkowo będą musieli się oni liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, a za nieustosunkowanie się do sądowego nakazu grozić będzie natomiast 5 lat więzienia, a nie 3.

Wypadek pod wpływem alkoholu?

Nie są to jednak jedyne planowane zmiany. Prawo ma się również zaostrzyć względem osób prowadzących w stanie po spożyciu. Kierowca, który pod wpływem narkotyków lub alkoholu spowodował wypadek śmiertelny lub z poważnym uszkodzeniem ciała, może się spodziewać kary dwóch lat więzienia bez możliwości odbycia kary w zawieszeniu.,


Jeżeli nie masz pewności czy w twoim organizmie nie znajduje się jeszcze alkohol, dobrze jest zaopatrzyć się w alkotest lub podejść na najbliższy komisariat w celu upewnienia się czy stan pozwala zasiąść za kółkiem samochodu.

Pościg za kierowcą

Uznawane do tej pory za wykroczenie, zmuszanie policjantów do pościgów, ma zacząć być traktowane jako przestępstwo, za które będzie grozić 5 lat więzienia oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez okres od 1 do 15 lat.

Przebieg postępowania sądowego  

Inny będzie również przebieg postępowania sądowego na mocy którego sądy będą informowane o poprzednich wykroczeniach, a także dostaną informację czy kierowca w przeszłości utracił już prawo jazdy.

Czy zmiany wyjdą nam na dobre?

Wprowadzane zmiany mogą, ale niekoniecznie muszą okazać się korzystne, ponieważ samo prawo nie wystarczy do tego, aby na polskich drogach było bezpiecznie. Ważna jest również konsekwencja w jego egzekwowaniu. Jednak zdajemy sobie sprawę, że kierowcy mogą zareagować oburzeniem na te zmiany, ponieważ obawiają się nieuczciwego traktowania. Niestety. Błędy urządzeń pomiarowych czy niepoprawne ich użytkowanie to temat znany polskim kierowcom. Dlatego chcąc się odpowiednio zabezpieczyć dobrze jest zadbać o to, aby nasz przejazd był zawsze monitorowany za pomocą kamery, co w niektórych sytuacjach pozwoli nam na obronę w sądzie.

O tym jak uniknąć mandatu można dowiedzieć się z tego artykułu.« Back