Błędy początkujących kierowców

09.08.2016 13:44

 

Czego brakuje świeżo upieczonym kierowcom? Przede wszystkim doświadczenia i zaufania do własnych umiejętności. Jeżeli dołączymy do tego towarzyszący im stres oraz niezawsze dobre nawyki wyniesione z kursów prawa jazdy, to przestaje dziwić fakt, że młodzi kierowcy popełniają tak dużo błędów na drodze.

 

 

 

 

 

Kurs przygotowuje do egzaminu, ale czy do jazdy?

Kursant rozpoczynający naukę jazdy nierzadko słyszy zdanie, że kurs ma za zadanie przygotować go do egzaminu, a jeździć nauczy się później. I niestety jest w tym wiele prawdy. Przyszły kierowca nie ma możliwości nauczyć się poprawnie jeździć, nie tylko z powodu małej ilości godzin, ale również dlatego, że osoba prowadząca szkolenie uczy zachowań na drodze wyłącznie pod kątem egzaminu. Oto część z nich:

-Wykonywając manewr skręcania należy zredukować bieg do dwójki.

-Manewr wyprzedzania nie jest ćwiczony.

-Uczenie na pamięć parkowania przodem na podstawie ustawienia auta względem innego zaparkowanego pojazdu.

-To samo tyczy się parkowania równoległego, chociaż ono rzadko jest ćwiczone podczas kursu, ponieważ na 99% nie pojawi się na egzaminie.

-Parkowanie tyłem? Zbędna umiejętność.

-Wykonywanie łuku na podstawie liczenia pachołków - pozwala skutecznie przejść przez ten etap egzaminu, ale niekoniecznie  przydaje się podczas jazdy.


Niestety. Początkujący kierowcy po odebraniu prawa jazdy często trafiają z deszczu pod rynnę, a rynną tą okazują się być wujkowie, ojcowie i inni bardziej wprawieni w operowaniu kierownicą użytkownicy drogi, którzy przekazują świeżo upieczonemu kierowcy własne, niekiedy niepoprawne nawyki.

 

Jakie błędy popełniają początkujący kierowcy?

Wyprzedzanie

Manewr wyprzedzania jest praktycznie pomijany podczas kursu. Po pierwsze nie jest on sprawdzany podczas egzaminu, po drugie osoby prowadzące szkolenie obawiają się, że manewr ten może okazać się zbyt niebezpieczny. Z tego powodu kierowcy nie wiedzą, jak mają się zachować w takiej sytuacji przez co podjeżdżają za blisko samochodu, który mają wyprzedzić i nie mają możliwości zareagowania w momencie, gdy samochód znajdujący się przed nimi gwałtownie wyhamuje.

Innym problemem związanym z wyprzedzaniem jest niepewność, w wyniku której kierowca kilka razy podejmuje próbę wyprzedzania. Często zbyt późno informując innych o tym fakcie kierunkowskazami.

W dodatku brak doświadczenia w tej kwestii sprawia, że młodzi kierowcy zapominają, w jakich sytuacjach nie można wyprzedzać i decydują się na wykonanie manewru w miejscach, w których stwarzają bezpośrednie zagrożenie na drodze.

 

Pozorna pewność siebie

Wśród świeżo upieczonych kierowców można również wyróżnić grupę, która najprawdopodobniej w celu zaimponowania rówieśnikom, decyduje się zignorować podstawową wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie zapinają pasów, przekraczają dopuszczalną prędkość, trzymają kierownicę jedną ręką, czy słuchają zbyt głośno muzyki (nie są tym samym w stanie usłyszeć, co dzieje się na drodze).  Takie zachowanie może niestety nieść za sobą tragiczne skutki.

 

Problem z pierwszeństwem przejazdu

Młodzi kierowcy wyjątkowo stresują się podczas wjazdu na skrzyżowanie. Mnogość znaków drogowych  lub ich całkowity brak może wprowadzić dezorientację, w wyniku której kierowca albo decyduje się wymusić pierwszeństwo, albo opóźnia wjazd na skrzyżowanie przez co inni uczestnicy drogowi nie wiedzą jak się zachować.

W 2015 kierowcy w wieku od 18-24 lat spowodowali 5 583 wypadków, z tego 20,4 % było wypadkami z winy kierujących. W ich wyniku zginęło 478 osób, a 7 506 zostało rannych. Jako przyczynę 40% tych zdarzeń podaje się niedostosowanie prędkości do warunków drogowych.

Jak zatem uniknąć takich sytuacji z udziałem młodych kierowców? Przede wszystkim powinni oni zachować na drodze zdrowy rozsądek i...jak najczęściej wsiadać za kierownicę. Nie omijać trudnych skrzyżowań i nie planować trasy, tylko starać się dobrze rozczytać znaki drogowe. Zaufać własnym umiejętnościom. Warto też nakleić na samochód tzw. zielony listek. Nie przynosi on wstydu, a przynajmniej inni użytkownicy drogi będą bardziej wyrozumiali i ostrożni.

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back