Płyn chłodniczy - jego rola w aucie i częstotliwość wymiany

27.11.2015 12:34  |  Kategoria Główna

Płyn chłodniczy spełnia bardzo ważną rolę w samochodzie. Chroni on jego silnik nie tylko przed przegrzaniem, ale także przed zamarzaniem. Zimą, płyn chłodniczy posiadający odpowiednie właściwości, dzięki swojemu unikalnemu składowi, zamarza w temperaturze około -40 stopni Celsjusza. Dlatego tak ważne jest jego regularne wymienianie.

 

Jak często należy wymieniać płyn chłodniczy?

 

Płyn chłodniczy należy wymienić w przypadku gdy jego ubytek spowodowany usterką układu chłodniczego uzupełniono co najmniej 0,5 litra wody. Natomiast jeśli chodzi o jego okresową wymianę, zalecana jest ona co najmniej raz na 2 lata w przypadku płynów krzemianowych (o oznaczeniu IAT) i co najmniej raz na 5 lat w przypadku nowocześniejszych płynów bezkrzemianowych (o oznaczeniu OAT).

 

Warto jest zaznajomić się z instrukcjami producenta danego auta, by dowiedzieć się, jaki rodzaj płynu należy wlać do zbiornika płynu chłodniczego i w konsekwencji, kiedy trzeba to zrobić.

 

Jak rozpoznać płyn chłodniczy dostosowany do danego auta?

 

W sklepie jest dostępnych wiele różnych odmian płynów chłodniczych. W jaki sposób można rozpoznać ten, który będzie dostosowany do odpowiedniej odmiany auta? W tej kwestii można się kierować nie tylko oznaczeniami na etykiecie, ale także kolorem płynu chłodniczego.

 

Płyny krzemianowe mają barwę zieloną lub niebieską, natomiast płyny bezkrzemianowe najczęściej przybierają odcień czerwony, różowy, pomarańczowy bądź fioletowy. Decydując się na zakup płynu chłodniczego, warto jest wybrać taki, który posiada dodatkowe składniki, które zapobiegają korozji silnika oraz różnych podzespołów chłodnicy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą płynów chłodniczych: https://eport2000.pl/chemia-oleje-plyny/plyny-do-chlodnic.html

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back