Samochody bez kierownicy. Nowa propozycja od Forda

19.08.2016 09:30

 

 

Czy samoprowadzące samochody mogą stać się przyszłością motoryzacji?

Pasjonaci oczywiście odpowiedzą, że nie, jednak ich zdanie i tak nie powstrzyma producentów przed wprowadzeniem nowej technologii. W 2021 roku amerykańska marka Ford zapowiedziała premierę w pełni autonomicznego modelu, który ma pojawić się w seryjnej produkcji. Czym będzie różnił się od konkurencji?

 

 

Samochód bez kierownicy, hamulca i gazu

Osób poruszających się nowym Fordem nie będzie można nazyać kierowcami, a jedynie pasażerami. W przeciwieństwie do innych marek, amerykański producent postanowił postawić ogromny krok w świecie motoryzacji i zaprojektować samochód, który nie będzie posiadał zarówno pedałów, jak i kierownicy. Konkurencyjne marki decydowały się do tej pory na tworzenie modeli, w których element samodzielnego prowadzenia jest jednie opcją wyboru sposobu jazdy.

 

 

Autonomiczny Ford

Samoprowadzące się modele Forda mają się pojawić na drogach już w 2021 roku. Na początku będą one przeznaczone przede wszystkim do użytku korporacji zajmujących się przewozem osób, jednak amerykański producent nie wyklucza późniejszego wprowadzenia modelu również dla klientów indywidualnych.

Wygląd autonomicznego Forda nie jest jeszcze znany, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że model będzie wzorowany na bazie płyty podłogowej hybrydowego modelu Fusion. Samochód będzie przemieszczał się po wcześniej zaplanowanych trasach, które zostaną zmapowane przez Forda. Nie bez wpływu na trasę pozostaną też aktualne warunki pogodowe.

 

Ford Fusion

Ford Fusion II - czy podobnie będzie prezentował się autonomiczny model tej marki?

 

Takie rozwiązanie może okazać się bezpieczniejsze od technologii półautonomicznej, która w pewnym momencie oddaje kontrolę nad samochodem kierowcy, a ten nie zawsze jest odpowiednio skoncentrowany do przejęcia sterów.

 

Czy samoprowadzące samochody staną się przyszłością motoryzacji? Rozwiązanie takie rzeczywiście może przypaść do gustu firmom zajmującym się przewozem osób oraz ludziom nie posiadającym prawa jazdy, jednak miłośnicy motoryzacji nie pozwolą wyrwać sobie kierownicy z dłoni. Innym problemem może okazać się brak zaufania do całkowicie zautomatyzowanego systemu, ponieważ jak pokazują wydarzenia, które miały miejsce w maju w USA, nowoczesna technologia może jednak być zawodna. Amerykańcy biegli prowadzą właśnie śledztwo w sprawie pierwszego śmiertelnego wypadku, w którym zginął kierowca Tesli S poruszającej się na autopilocie.« Back