Rzeczywisty koszt utrzymania samochodu

30.08.2016 15:59

 Samochód w Polsce można kupić już za cenę miesięcznej pensji. Nawet przy założeniu, że nasze dochody nie przekraczają najniższej krajowej. Może nie będzie to młodzieniaszek, może nie będzie garażowany, może daleko mu będzie od salonowego ideału, ale za tą cenę jesteśmy w stanie nabyć “toczące się” auto. Euforia z zakupu samochodu za 1200 złoty mija jednak tak szybko, jak szybko uświadomimy sobie ilość czekających na nas wydatków.

 

 Oto lista wydatków, z którymi musimy się liczyć kupując używany samochód.

 

Opłaty urzędowe

Koszt opłat urzędowych związanych z rejestracją pojazdu wynosi 180,50 złotych. Chyba, że właściciel zdecyduje się na montaż tzw. tablic indywidualnych, na których można umieścić dowolny napis do 5 znaków, wtedy trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 1100,50 zł.

Więcej zapłacą również osoby, który decydują się na sprowadzenie samochodu z zagranicy. Wysokość opłat w takim przypadku wynosi 256,00 zł, a przy montażu indywidualnych tablic 1176,00 zł. Do tego należy doliczyć opłaty w urzedzie celnym oraz skarbowym. 

Należy również pamiętać, że przed upływem 14 dniu właściciel ma obowiązek zapłacić podatek za zakup auta używanego powyżej kwoty 1000 zł.

Niewykluczone, że niedługim czasie posiadacze starszych aut będą musieli wnieść dodatkowe opłaty. Dowiedz się więcej o planowanym, nowym podatku.

 

Ubezpieczenie

Cena obowiązkowego OC niekiedy potrafi wywołać wśród kierowców mdłości. Mimo, że kwotę można rozłożyć na dogodne raty to jednak często okazuje się być ona dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

 

Od czego zależy wysokość opłaty OC?

Przede wszystkim od tego, kto zostanie wpisany w rubryce: właściciel pojazdu. To wcześniejsze doświadczenia kierowcy, jego wiek czy rok uzyskania prawa jazdy mają wpływ na wysokość opłat. Ubezpieczając pojazd będziemy musieli odpowiedzieć również na wiele szczegółowych pytań odnoszących się do samochodu. Kluczowe znaczenie mają marka, model, typ nadwozia, rok produkcji oraz pojemność silnika. Dobrze postrzegane są samochody z silnikiem benzynowym turbodoładowanym, które powstały w oparciu o tzw. downsizing. Natomiast z większymi opłatami muszą się liczyć kierowcy, którzy wybrali auto z klasy premium oraz właściciele samochodów sportowych.

 

Spalanie

Wysoka cena paliw sprawia, że spalanie samochodów oraz rodzaj paliwa pozostaje kluczowym zainteresowanie kierowców. Osoby szukające oszczędności wybierają najczęściej silniki benzynowe z instalacją LPG lub Diesla o niewielkiej pojemności. Przydatne okazują się raporty spalania konkretnego modelu, które można sprawdzić w m.in. na stronach internetowych.

Niestety kierowcy zapominają, że to preferowany przez nich styl jazdy ma tak naprawdę kluczowy wpływ na spalanie samochodu. Chcąć oszczędzić kilka złotych należy przede wszystkim:


- kotnrolować stan techniczny samochodu i na bieżąco dokonywać wymian,
- sprawdzać stan opon oraz ich ciśnienie,
- zlikwidować zbędne akcesoria, takie jak religi dachowe, baranek, czy dodatkowe halogeny,
- opróżnić samochód ze zbędnych rzeczy wewnątrz,
- rozsądnie korzystać z klimatyzacji,
- na bieżąco wymieniać olej,
- odpowiednio zmieniać biegi.
- unikać jazdy z maksymalnie dociśniętym pedałem gazu.

 

 zmniejszenie spalania

 

Naprawy

Marzeniem każdego, przyszłego właściciela samochodu, jest zakup modelu, który będzie cechował się bezawaryjnością, ponieważ koszty ewentualnych wizyt na warsztacie samochodowym mogą okazać się bardzo duże. Dlatego nim wybierzemy model, dobrze jest zapoznać się z przygotowywanym każdego roku Raportem Samochodów Używanych DEKRA, w którym można poznać, cechujące się najmniejszą awaryjnością, samochody używane, które podzielone są m.in. według poszczególnych klas pojazdów. Tegoroczna lista wyglądała następująco:

 

RAPORT SAMOCHODÓW UŻYWANYCH

Raport samochodów używanych DEKRA

 

Warto również kupując samochód poczytać na forach internetowych o ewnetulanych usterkach, na które narzekają właściele danego modelu i sprawdzić jaka jest dostępność części do niego oraz cen.

 

 

Mimo, że decydując się na zakup samochodu, jego ekonomiczność wydaje się wyjątkowo ważnym aspektem, to jednak w efekcie końcowym i tak często decydujemy sercem. Kupujemy wtedy model, który z jakiegoś powodu po prostu przypadł nam do gustu przez co często jesteśmy w stanie wybaczyć mu nawet zwiększone koszty utrzymania.

Zanim jednak wybierzemy się po samochód warto dowiedzieć się, jak sprawdzić czy używany samochód miał wypadek. 

Zapisz komentarz

  • (will not be displayed)

* Required Fields« Back